Polska Akademia Nauk
prowadzi wszechstronną działalność na rzecz rozwoju nauki
oraz ustanawiania najwyższych standardów jakości badań i norm etycznych,
służącą społeczeństwu i wzbogacaniu kultury narodowej.
prowadzi wszechstronną działalność na rzecz rozwoju nauki
oraz ustanawiania najwyższych standardów jakości badań i norm etycznych,
służącą społeczeństwu i wzbogacaniu kultury narodowej.
Wraz z końcem roku zakończy się obecna kadencja władz Polskiej Akademii Nauk. W czerwcu nastąpi wybór komisji wyborczej, a głosowanie nad kandydaturami na Prezesa PAN odbędzie się w październiku. Nowych wiceprezesów poznamy w grudniu. W 2022 roku odbędą się także wybory m.in. członków Komisji do spraw etyki w nauce, Prezydium PAN, dziekanów wydziałów, prezesów oddziałów, przewodniczących rad kuratorów, członków i przewodniczącego Rady Dyrektorów Jednostek Naukowych PAN.
W kontekście zaostrzającej się sytuacji pandemicznej Komitet Bioetyki PAN wystosował stanowisko – „Apel do władz Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie zdecydowanych działań w walce z czwartą falą pandemii COVID-19”.
Stanowisko Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN z dnia 26 lipca 2021 roku w sprawie testów genetycznych i badań genomowych zlecanych za granicą.
Zgromadzenie Ogólne PAN wyraża protest przeciwko wprowadzaniu przez Ministra Edukacji i Nauki zmian w punktacji czasopism, która – zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 – została wypracowana przez Komisję Ewaluacji Nauki.
Opublikowana 20 maja 2020 r. unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 „Przywracanie przyrody do naszego życia” zakłada m.in. objęcie ochroną co najmniej 30% obszarów lądowych, w tym ochroną ścisłą – 10%, co w wypadku Polski wiązałoby się z koniecznością znacznego zwiększenia obszarów chronionych.
Polska Akademia Nauk i Ministerstwo Nauki i Technologii (MOST), Tajpej ogłaszają konkurs na propozycje nowych wspólnych projektów badawczych do realizacji w latach 2022-2023 w ramach umowy bilateralnej.
Członkowie Komitetu z niepokojem przyjęli informację o planach tworzenia nowych struktur organizacyjnych w nauce polskiej, bez jakiejkolwiek konsultacji z przedstawicielami krajowego środowiska uczonych, które miałyby działać równolegle do organizacji już istniejących, jak Polska Akademia Nauk czy Polska Akademia Umiejętności.
Komitety Naukowe i Problemowe działające przy Wydziale I – Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk, dostrzegając zagrożenie, jakie dla niezależności polskiej nauki i dalszego istnienia Polskiej Akademii Nauk stwarza zapowiedź powołania Narodowego Programu Kopernikańskiego (NPK).
W związku z przekazaniem do Komitetu Biotechnologii PAN listu skierowanego przez Prezesa Zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz do wiadomości do gremium instytucjonalnego, naukowego i medycznego, Prezydium Komitetu Biotechnologii PAN uprzejmie informuje.
Uchwała w sprawie poparcia stanowiska Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w sprawie rozpowszechnianych nieprawdziwych informacji o szczepionkach przeciw COVID-19 oraz testach PCR wykrywających SARS-CoV-2.