UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Biuro ds. doskonałości naukowej PAN wszechstronne wsparcie przygotowania i realizacji grantów ERC

Dla naukowca zdobycie grantu ERC to jedno z najwyższych indywidualnych osiągnięć. W Polsce udało się to dotychczas zaledwie 20 razy. Polska Akademia Nauk we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wspierać najlepszych polskich naukowców i zdecydowanie zwiększyć nasz udział w pozyskiwaniu tych prestiżowych grantów. W tym celu utworzono Biuro ds. Doskonałości Naukowej.


Dzisiejszą miarą sukcesu naukowego są granty Europejskiej Rady ds. badań naukowych (ERC - European Research Council) realizowane w danej jednostce – podkreśla prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński. Wicepremier Jarosław Gowin zaznacza, że liczba grantów ERC jest niewspółmiernie mała w stosunku do rzeczywistego potencjału naukowego polskich uczonych.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych to utworzona w 2007 roku przez Komisję Europejską niezależna agenda UE finansująca najwyższej jakości badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej, zarządzana przez Scientific Council, w skład którego wchodzą wybitni europejscy naukowcy. W latach 2014-2020 Rada dysponuje budżetem ponad 13 mld EUR (w ramach programu Horyzont 2020) pozwalającym na wsparcie blisko 7000 grantów, w których udział weźmie ponad 40 000 naukowców.

Prestiżowe granty ERC finansują pionierskie, przełomowe badania prowadzone w dowolnym obszarze naukowym. High risk – high gain to motto przewodnie grantów ERC, dla których jedynym kryterium oceny pomysłów jest doskonałość naukowa. Oferta grantowa kierowana jest do naukowców z całego świata, znajdujących się na każdym etapie kariery, zamierzających realizować granty na terenie Unii Europejskiej. Budżet pojedynczego projektu może sięgać nawet 3,5 miliona EUR.

 W latach 2007 -2013 (7 Program Ramowy) do Polski trafiło jedynie 14 z 4322 grantów przyznanych przez ERC. Po dwóch latach realizacji programu Horyzont 2020 sytuacja nie przedstawia się korzystniej – polskie jednostki naukowe otrzymały zaledwie 6 grantów ERC. Utrzymanie tego trendu oznaczałoby, że do końca realizacji H2020 Polska uzyska około 20 grantów ERC, co stanowi mniej niż 0,3% wszystkich grantów ERC, które zostaną przyznane krajom członkowskim UE.

 Jedną z przyczyn dramatycznie niskiego udziału polskich naukowców w grantach ERC jest niewystarczające wsparcie administracyjne w procesie pozyskiwania grantów. Problem ten dostrzegło Kierownictwo PAN i zaproponowało utworzenie w ramach swojej struktury biura ds. Doskonałości Naukowej wspierającego badaczy przygotowujących aplikacje do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska naukowego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego gorąco poparło ten pomysł i zaproponowało finansowanie działania biura w Kancelarii Polskiej Akademii Nauk.

BDN 08 04 2016

Prof. Paweł Rowiński – wiceprezes PAN, Ewa Kuśmierczyk – Dyrektor Biura ds. Doskonałości Naukowej,
Marta Kotwica-Grejciun – pracownik Biura

 Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN, które rozpoczęło swoją działalność 1 kwietnia 2016 roku, oferuje naukowcom ze wszystkich polskich jednostek naukowych wszechstronną pomoc w przygotowaniu i realizacji projektów ERC, jak również wspiera polskie jednostki badawcze, które planują przyjęcie naukowców z całego świata, jako instytucje goszczące granty ERC.

 Zapraszamy do kontaktu z zespołem pod kierownictwem dyrektor Ewy Kuśmierczyk – od wielu lat zaangażowanej w przygotowanie, realizację oraz nadzór nad wdrażaniem projektów finansowanych przez Europejskie Programy Ramowe zarówno w jednostkach PAN, jak i w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE oraz w Komisji Europejskiej.

 


Biuro ds. Doskonałości Naukowej
Polska Akademia Nauk
PKiN, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa
doskonalosc@pan.pl 
tel. +48 182 60 80