UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Jak skutecznie aplikować o grant ERC?

Odpowiedź na to pytanie mieli okazję poznać uczestnicy warsztatów zorganizowanych w końcu czerwca przez Biuro ds. Doskonałości Naukowej Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Imperial College London. Były one skierowane przede wszystkim do reprezentantów nauk ścisłych i nauk o życiu, którzy planują aplikowanie o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych Starting i Consolidator.

ERC Workshop „How to succeed in an ERC grant application” otworzył wiceprezes PAN, prof. Paweł Rowiński. Podczas części prezentacyjnej, zaproszeni eksperci podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat grantów ERC.

Prof. Andrzej Jajszczyk, wybrany na początku tego roku do Rady Naukowej ERC, opowiedział o tym, co wyróżnia granty ERC i czego Europejska Rada ds. Badań Naukowych oczekuje od kandydatów, a także ich wniosków projektowych.

Dyrektor Ewa Kuśmierczyk przedstawiła formy wsparcia jakie BDN PAN może zaoferować naukowcom starającym się o grant ERC.

 Lynne Cox, Dyrektor Biura ds. Badań Imperial College London opowiedziała jak takie wsparcie funkcjonuje na uczelni, która może poszczycić się zdobyciem aż 94 grantów ERC, osiągając 60 proc. wskaźnik sukcesu w konkursie Starting.

Marta Kowol z BDN PAN w prezentacji „ERC w pigułce” przedstawiła podstawowe informacje na temat grantów ERC.

Carole Meads z Biura ds. Badań Imperial College London skoncentrowała się na praktycznych wskazówkach jak przygotować dobrą aplikację i zwiększyć szansę na sukces w staraniach o grant ERC.

Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali wieloletni paneliści oceniający wnioski o granty ERC: prof. Kazimierz Rzążewski (Instytut Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk) i prof. Agnieszka Chacińska (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej i Centrum Nowych Technologii UW). Opowiedzieli o tym, jakimi kryteriami kierują się paneliści oceniający wnioski, poświęcając dużo miejsca kwestii niezależności naukowej, jako ważnemu elementowi oceny kandydata.

Następnie swoimi doświadczeniami podzielili się laureaci z Imperial College London – dr Mark Isalan i dr Niamh Nowlan. Naukowcy opowiedzieli o swojej ścieżce naukowej, która poprzedziła zdobycie dofinansowania, a także o tym jak grant ERC wpłynął na ich dalszą karierę. Zwrócili uwagę m.in. na to, by właściwie wybrać panel, który będzie oceniał wniosek i podkreślili rolę mobilności międzynarodowej w rozwoju kariery naukowca. Poruszona została także kwestia możliwości zmiany instytucji goszczącej grant ERC, czyli przeniesienie grantu do innej jednostki.

Po części prezentacyjnej odbyły się konsultacje indywidualne wybranych uczestników warsztatów z ekspertami ERC. Kandydaci mogli zadać pytania odnośnie swoich wniosków projektowych i kwestii administracyjnych, a także skonsultować dorobek naukowy, który jest jednym z elementów oceny aplikacji o grant ERC. Dzień po warsztatach, 29 czerwca cześć uczestników spotkania wzięła udział w warsztatach „ERC Krok po kroku” poświęconych praktycznym aspektom tworzenia wniosku projektowego. Warsztaty poprowadzili pracownicy Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN.

W warsztatach ERC uczestniczyło ok. 60 reprezentantów nauk ścisłych i nauk o życiu z różnych jednostek naukowych w Polsce.

Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) należą obecnie do jednych z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych form finansowania badań naukowych. Polskim jednostkom udało się dotąd zdobyć zaledwie 24. To dość słaby wynik na tle innych krajów uczestniczących w programie. Warto zauważyć, że najwięcej grantów (15) udało się nam pozyskać w obszarze nauk ścisłych i inżynieryjnych.

(Opracowała JB).

ercicc01

ercicc02

prof. Paweł Rowiński 

ercicc05

 prof. Kazimierz Rzążewski

ercicc06

prof. Andrzej Jajszczyk 

 ercicc07

 Lynne Cox i Carole Meads z Imperial College London 

 ercicc08

Lynne Cox 

ercicc09

Ewa Kuśmierczyk  

ercicc10

Marta Kowol 

ercicc11

Carole Meads 

ercicc12

prof. Agnieszka Chacińska 

ercicc13

ercicc14

dr Niamh Nowlan 

ercicc15

dr Mark Isalan 

ercicc16

dr Mark Isalan i prof. Agnieszka Chacińska 

ercicc17

dr Mark Isalan i dr Szymon Świeżewski 

ercicc18

Lynne Cox, Carole Meads i dr hab. Katarzyna Młyniec  

ercicc19

dr Niamh Nowlan i dr Marta Michalska-Domańska

ercicc21

konsultacja z prof. Kazimierzem Rzążewskim 

ercicc22

konsultacja indywidualna u prof. Agnieszki Chacińskiej  

ercicc23

konsultacja z Biurem ds. Doskonałości Naukowej PAN

ercicc24

Zdjęcia Jakub Ostałowski