UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Dwa dni przygotowań do grantów ERC z Uniwersytetem Oksfordzkim

Tym razem przeszkoleni z przygotowania do grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych zostali przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych. Podczas dwudniowej serii warsztatów i spotkań, które odbyły się 14 i 15 września 2017, naukowcy mogli dowiedzieć się jak skutecznie aplikować o granty ERC. Mieli także okazję nawiązać współpracę naukową z zaproszonymi badaczami podczas wydarzeń networkingowych.

Wydarzenie rozpoczęło się od części wprowadzającej do tematyki grantów ERC. Dyrektor Biura ds. Badań na Uniwersytecie Oksfordzkim - Gill Wells, w dwugodzinnej prezentacji przedstawiła ogólne zasady dotyczące grantów ERC, a także wskazówki jak przygotować dobry wniosek i zwiększyć szansę na otrzymanie finansowania. Szczególna uwaga została poświęcona kwestii doskonałości projektu naukowego i osoby badacza, a także kryteriom oceny kandydatów i procesowi ewaluacyjnemu. Następnie miała miejsce seria prezentacji laureatów grantów ERC. O swoich doświadczeniach z realizowania zwycięskich projektów opowiedzieli dr Natalia Nowakowska, dr Cristina Dondi, prof. Dariusz Wójcik, a także prof. Helena Hamerow, która podzieliła się także swoimi doświadczeniami panelistki oceniającej wnioski o grant ERC.

Po części ogólnej warsztatów, wybrani naukowcy z najbardziej zaawansowanymi projektami naukowymi mieli okazję przedyskutować swoje pomysły z laureatami i ekspertami podczas serii konsultacji indywidualnych. W konsultacjach wzięło udział 12 kandydatów.

Drugiego dnia spotkania miały miejsce dwa wydarzenia networkingowe, a także szkolenie „Wniosek ERC krok po kroku”. Wszyscy uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni do udziału w wydarzeniu „Śniadanie z Oksfordem”. Miało ono służyć umożliwieniu nawiązania kontaktów i współpracy naukowej z zaproszonymi gośćmi z Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także z innymi uczestnikami warsztatów. W wydarzeniu wzięło udział około 30 osób. Drugie wydarzenie networkingowe miało postać spotkań indywidualnych pomiędzy naukowcami z Oksfordu a polskimi badaczami, którzy mają zbliżony profil i  zainteresowania naukowe. W tym samym czasie, pracownicy BDN PAN przeprowadzili szkolenie z aplikowania o granty ERC dla 12 naukowców. W trakcie szkolenia szerzej poruszone zostały zagadnienia, które zostały zasygnalizowane w trakcie warsztatów, np. kwestie planowania budżetu i kwestie etyczne.

Uniwersytet Oxfordzki jest jednym z liderów w pozyskiwaniu grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Uczelnia gościła dotąd 202 granty ERC. Warto zauważyć, że ponad 60 grantów było pozyskanych w obszarze nauk humanistycznych i społecznych, co jest najlepszym wynikiem ze wszystkich uczelni uczestniczących w programie od 2007 roku. Dla porównania, we wszystkich polskich jednostkach naukowych były dotąd w sumie realizowane zaledwie 4 granty z obszaru nauk humanistycznych i społecznych.

Wrześniowe warsztaty to drugie w tym roku wydarzenie poświęcone grantom ERC, które było organizowane przez BDN PAN we współpracy z partnerami brytyjskimi. W czerwcu br. podobne spotkanie było dedykowane naukom ścisłym i o życiu i było współorganizowane z Imperial College London, inną angielska jednostką, która może poszczycić się znacznymi sukcesami w aplikowaniu o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Opracowała JB

 

 

0001

prof. Helena Hamerow, prof. Paweł Rowiński

0002

Gavin Bird, prof. Dariusz Wójcik

0003

 

0004

 

0007

 

0010

prof. Helena Hamerow

0012

 

0013

dr Natalia Nowakowska

0015

0016

0017

0018

Gill Wells

0020

prof. Dariusz Wójcik

0021

dr Cristina Dondi

0022

konsultacja z prof. Dariuszem Wójcikiem

0023

konsultacja z prof. Heleną Hamerow

0024

konsultacja z Gill Wells

0025

konsultacja z dr Natalią Nowakowską

0026

0028

Warsztaty „ERC krok po kroku”

0029

0030

prof. Helena Hamerow i dr Magdalena Moskal del Hoyo

0031

dr Cristina Dondi