Czworo naukowców w II etapie ERC Consolidator Grants w tym roku

Aż cztery osoby znalazły się w II etapie konkursu o finansowanie z ERC na poziomie Consolidator. To najlepszy wynik od kilku lat.

Badacze, którzy są od 7 do 12 lat po doktoracie, mają możliwość składania wniosków o granty europejskie z European Research Council (ERC) na poziomie Consolidator. Uzyskać można do 2 mln euro na okres do 5 lat.

W tym roku aż czworo naukowców przeszło do II etapu, czyli zostało zaproszonych na prezentację przed panelem w Brukseli. Ostatnio tyle osób miało panele w 2015 roku, z czego 2 wnioski otrzymały finansowanie (prof. Katarzyny Marciniak oraz prof. Mikołaja Bojańczyka). Rok wcześniej nikt nie przeszedł dalej. W roku 2016 tylko jeden wnioskodawca miał prezentację, ale nie przekonał panelistów do swojego pomysłu. Podobnie w roku 2017 tylko jeden wniosek trafił do II tury i udało się uzyskać finansowanie (prof. Piotr Sanowski). Natomiast w zeszłym roku dwie osoby miały okazję przygotowywać prezentacje, niestety bez sukcesu.

Tegoroczne rozmowy kwalifikacyjne w Brukseli odbędą się jesienią, a ostateczne wyniki będą znane najpóźniej 18 grudnia br.