UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Granty ERC: szkolenie z członkami Rady Naukowej ERC

Jak przygotować skuteczny wniosek o dofinansowanie? Jak przebiega ocena projektu? Opowiedzą o tym osobiście przedstawiciele niezależnej Rady Naukowej ERC, przyznającej prestiżowe granty. PAN zaprasza na szkolenie z ekspertami już 24 października (czwartek) w Warszawie. Rejestracja tylko do 10 października!

ERC banner WWW.jpg

Granty ERC (European Research Council) finansują pionierskie badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej. Motto programu to „High risk – high gain”, a jedynym kryterium oceny pomysłów jest doskonałość naukowa. Budżet pojedynczego projektu to nawet 3,5 mln euro.

Znakomici goście

Polscy naukowcy mają niepowtarzalną okazję wziąć udział w szkoleniu, które poprowadzą osobiście przedstawiciele Rady Naukowej ERC. W Warszawie pojawią się:

  • Jean-Pierre Bourgignon, prezes ERC i przewodniczący ERC Scientific Council;
  • Barbara Romanowicz, sejsmolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley;
  • Tomas Jungwirth, fizyk z Instytutu Fizyki Czeskiej Akademii Nauk;
  • Martin Stokhof, filozof z Uniwersytetu w Amsterdamie;
  • Andrzej Jajszczyk, specjalista z zakresu sieci komputerowych i telekomunikacyjnych z Akademii Górniczo Hutniczej;
  • Nektarios Tavernarakis, mikrobiolog i genetyk z Uniwersytetu Kreteńskiego.

Gości powita wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński, a słowo wstępu wygłosi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Przebieg szkolenia

Najpierw uczestnicy wezmą udział w warsztatach z przedstawicielami Rady Naukowej ERC oraz polskimi laureatami grantów ERC. Zaplanowano trzy równoległe sesje dedykowane naukom społecznym i humanistycznym, naukom o życiu oraz naukom technicznym i inżynieryjnym. Przewidziano też dwa wystąpienia.

  1. Jean-Pierre Bourgignon objaśni, czym różnią się granty ERC od innych źródeł finansowania,.
  2. Andrzej Jajszczyk, jedyny członek ERC Scientific Council z Polski, przedstawi ofertę programu (rodzaje grantów, procedury ewaluacyjne itp.).

Następnie – podczas panelu dyskusyjnego – poszukamy wspólnie odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby granty ERC były bardziej atrakcyjne dla polskich badaczy. Do udziału w debacie zaprosiliśmy m.in. laureatów grantów ERC, MSCA, FNP, a także przedstawicieli Rady Młodych Naukowców i Akademii Młodych Uczonych PAN.

Członkowie Rady Naukowej ERC będą mogli przyjrzeć się bliżej problemom, z którymi borykają się naukowcy w Polsce. Wnioski z dyskusji zbierzemy w dokumencie, który po serii konsultacji trafi do European Research Council oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przygotowaliśmy również specjalną sesję posterową – uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z pionierskimi badaniami prowadzonymi w Polsce.

Co, gdzie, kiedy

Na szkolenie z grantów ERC zapraszamy już 24 października (czwartek) do Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie (ul. Trojdena 4). Spotkanie potrwa od 9.00 do 16.00 i będzie prowadzone w całości w języku angielskim.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Zapisy online przyjmujemy tylko do 10 października do godz. 13.00.

O udziale w spotkaniu uczestników powiadomimy mailowo. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje zawartość zgłoszeń.

Więcej informacji o szkoleniu udziela Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN (+48 22 182 60 83, doskonalosc@pan.pl).

Szkolenie o grantach ERC to wydarzenie, które towarzyszy październikowemu spotkaniu plenarnemu Rady Naukowej ERC w Polsce. W Warszawie będziemy gościć sześciu z 22 wybitnych naukowców tworzących Radę.

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk