Migranci potrzebują lepszego dostępu do służby zdrowia

Trudna sytuacja w obozach dla uchodźców pogorszyła się dodatkowo z powodu pandemii COVID-19. Zwracają na to uwagę europejskie akademie nauk we wspólnym oświadczeniu. Apelują do Unii Europejskiej i władz krajowych o zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej migrantom. Deklarują również eksperckie wsparcie.

Czytaj więcej

Sukcesy instytutów PAN w konkursach Horyzont 2020

Poszukiwanie ciemnej materii. Monitorowanie ekosystemów z wykorzystaniem danych satelitarnych. Molekularne mechanizmy białaczek i chłoniaków. Odżywianie a genetyczne predyspozycje do chorób dietozależnych. To tematy czterech projektów instytutów PAN, nagrodzonych niedawno w konkursach ERA Chairs oraz Twinning (w ramach unijnego programu Horyzont 2020). Gratulujemy!

Czytaj więcej

Informacja

W związku z zagrożeniem koronawirusem, realizacja przyjazdów gości zagranicznych oraz wyjazdów naukowych za granicę zostaje zawieszona do odwołania. Prosimy o odwołanie wyjazdów oraz przyjęć gości przewidzianych wstępnie w ciągu najbliższego miesiąca. W przypadku założonych już rezerwacji prosimy także o podjęcie kroków mających na celu odzyskanie środków od przewoźników, lub przełożenie biletów na inny termin.

Szkolenie V4Training - edycja wiosenna 2020

Biuro PolSCA Polskiej Akademii Nauk w Brukseli prowadzi nabór do kolejnej edycji szkolenia V4Training, które odbędzie się 20-22 kwietnia br. w Brukseli. Celem szkolenia jest wzbogacenie kompetencji personelu biur obsługi projektów. Szkolenie w obecnej formie nie jest kierowane do indywidualnych badaczy.

Czytaj więcej

Wizyta Prezesa PAN w Tajpej

Na zaproszenie Ministerstwa Nauki i Technologii (MOST) w dniach 29.10 - 2.11.2019 delegacja PAN w składzie prof. Jerzy Duszyński prezes PAN i dr Anna Plater-Zyberk dyrektor Biura współpracy z zagranicą PAN przebywała na Tajwanie. Głównym celem wizyty był udział w 2019 Global Science and Technology Leaders Forum, podczas którego prezes PAN wygłosił prezentację na temat lokalnych kontekstów globalnego wyzwania jakim jest zmiana klimatu i globalne ocieplenie. Prof. Jerzy Duszyński zaprezentował badania polskich specjalistów dotyczące wpływu zmian klimatu na kondycje lasów w Polsce. O problemach globalnych należy rozmawiać podając konkretne przykłady lokalne. W ten sposób najszybciej dotrzemy zarówno do polityków, jak i do społeczeństwa – powiedział prezes PAN.  Ponadto, delegacja PAN spotkała się z przedstawicielami Academia Sinica tajwańskiego odpowiednika Polskiej Akademii Nauk oraz kilku tajwańskich uniwersytetów: National Taiwan University, National Cheng Kung University i Tunghai University.

Czytaj więcej