UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Posiedzenia - rok 2021

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 20 grudnia 2021 r. (tryb hybrydowy)

Na posiedzeniu w dniu 20 grudnia 2021 r. Komisja do Spraw Etyki w Nauce zapoznała się m. in.: ze zgłoszeniem ewentualnego naruszenia rzetelności badań naukowych i wykorzystania w publikacji danych zgromadzonych przez Wykonawcę w ramach projektu prowadzonego przez jeden z instytutów PAN; z anonimowym zgłoszeniem dotyczącym zastrzeżenia do dorobku naukowego Kandydatki do stopnia doktora  w postępowaniu awansowym prowadzonym w Uniwersytecie Szczecińskim.

Ponownie omówiono sprawę ewentualnego mobbingu, podważania kompetencji oraz wiedzy naukowej asystenta dydaktycznego w jednym z Uniwersytetów. Kontynuowano również  rozpatrywanie wniosku z prośbą o ocenę postępowania pracownika naukowego ubiegającego się o tytuł naukowy profesora w odniesieniu do ewentualnego wystąpienia konfliktu interesów i naruszenia zasad etyki w nauce.

Ponadto Komisja powróciła do jednego z wątków w sprawie ewentualnych nieuczciwości naukowych w AWFiS w Gdańsku, a także do sprawy ewentualnego zastrzeżenia do działań profesora z jednego z instytutów PAN związanych z publikacją pracy w czasopiśmie naukowym „w celu wykazania braku kompetencji naukowej współautora artykułu”.

Przeanalizowano również odpowiedzi kierowane do Komisji, m.in. pismo Rady Doskonałości Naukowej dotyczące stanowiska KEwN w sprawie analizy dorobku naukowego pod względem zgodności z zasadami etyki w nauce w postępowaniu awansowym.

Na zakończenie wspomniano o jubileuszowej Sesji Naukowej „Etos Ludzi Nauki" (18 grudnia 2021 r.), wieńczącej obchody 75-lecia Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, na której wykłady wygłosili członkowie KEwN: prof. Andrzej Górski – Przewodniczący oraz prof. Jan Hertrich-Woleński i prof. Tadeusz Luty (link do wystąpień: https://www.youtube.com/watch?v=uQghEDwnxEE). Wydarzenie odbyło się z inicjatywy prof. Wojciecha Witkiewicza, a wśród zaproszonych gości był. m.in. Pan Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 22 listopada 2021 r. (tryb hybrydowy)

Komisja do Spraw Etyki w Nauce na posiedzeniu w dniu 22 listopada 2021 r. zapoznała się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie udostępnienia akt toczącego się postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji o nadaniu stopnia doktora habilitowanego przez Uczelnię.
Rozpatrzono prośbę o wywarcie wpływu na Zastępcę Dyrektora jednego z Instytutów PAN o udostępnienie danych personalnych pracownika zatrudnionego w latach 90-tych (w związku ze sprawą publikacji pracy w czasopiśmie naukowym).

Członkowie Komisji kontynuowali omawianie: wniosku z prośbą o ocenę postępowania pracownika naukowego ubiegającego się o tytuł naukowy profesora w odniesieniu do ewentualnego wystąpienia konfliktu interesów i naruszenia zasad etyki w nauce; wniosku uczelnianej komisji dyscyplinarnej ds. nauczycieli akademickich jednej z Politechnik z prośbą o opinię, czy pracownik naukowy dopuścił się ewentualnej nierzetelności przy cytowaniu artykułów naukowych czy też nierzetelności przy cytowaniu i/lub plagiatu.
Ponadto Komisja powróciła do spraw: skargi na redakcję jednego z czasopism i ewentualne nieprzestrzeganie standardów etycznych w związku z odrzuceniem artykułu na etapie oceny wstępnej; wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w sprawie ewentualnego naruszenia Etyki Lekarza Weterynarii przez lekarzy jednej z uniwersyteckich Klinik Weterynaryjnych.
Ponownie przeanalizowano zgłoszenie dotyczące ewentualnego naruszenia etyki w nauce przez grupę polskich matematyków, a także dalszą korespondencję w sprawie wniosku o ocenę rzetelności badań naukowych przedstawionych w rozprawie doktorskiej oraz o ocenę zachowania wymogów rzetelności przez przewodniczącego komisji doktorskiej oraz przewodniczących Rady Naukowej jednej z Uczelni.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 18 października 2021 r. (tryb hybrydowy)

Na posiedzeniu w dniu 18 października 2021 r. Komisja do Spraw Etyki w Nauce rozpatrywała sprawy skierowane przez Radę Doskonałości Naukowej, w związku z wnioskiem Prezydenta RP o wyrażenie opinii przez Komisję w przedmiocie możliwości naruszenia praw autorskich przez kandydatów do tytułu profesora.

Komisja kontynuowała również omawianie zgłoszenia dotyczącego ewentualnego naruszenia etyki w nauce przez grupę polskich matematyków.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 20 września 2021 r. (tryb hybrydowy)

Na posiedzeniu w dniu 20 września 2021 r. Komisja do Spraw Etyki w Nauce zapoznała się z trzema sprawami skierowanymi przez Radę Doskonałości Naukowej z prośbą o wyrażenie opinii, w związku z wnioskiem Prezydenta RP, w przedmiocie możliwości naruszenia praw autorskich przez kandydatów do tytułu profesora; oraz z wnioskiem uczelnianej komisji dyscyplinarnej ds. nauczycieli akademickich jednej z Politechnik z prośbą o opinię czy pracownik naukowy dopuścił się ewentualnej nierzetelności przy cytowaniu artykułów naukowych czy też nierzetelności przy cytowania i/lub plagiatu.

Ponownie omówiono sprawę ewentualnych wątpliwości czy pracownicy naukowi jednego z instytutów badawczych popełnili przewinienia etyczne; i wniosek z prośbą o ocenę postępowania pracownika naukowego ubiegającego się o tytuł naukowy profesora w odniesieniu do ewentualnego wystąpienia konfliktu interesów i naruszenia zasad etyki w nauce.

Członkowie Komisji przeanalizowali wniosek o wydanie opinii czy publikowanie pewnych tekstów na portalu społecznościowym przez pracownika naukowego stanowi znamiona deliktu dyscyplinarnego. Komisja omówiła także skargę na redakcję jednego z czasopism i ewentualne nieprzestrzeganie standardów etycznych w związku z odrzuceniem artykułu na etapie oceny wstępnej.

Komisja rozpatrzyła również wniosek o podjęcie stosownych działań mających na celu zaprzestanie przez jednego z profesorów nielicujących z etyką zachowań, w tym m. in. formułowania i rozpowszechniania zarzutów, jakoby pracownicy naukowi jednej z uczelni dopuścili się w swojej pracy naukowej przestępstw, nieuczciwości oraz nieetycznego zachowania.

Zapoznano się także z dalszą korespondencją w sprawie ewentualnych zarzutów plagiatu w recenzjach w postępowaniach awansowych oraz z kolejnymi wyjaśnieniami przekazanymi w sprawie ewentualnego naruszenia etyki przez grupę polskich matematyków.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 2 sierpnia 2021 r. (tryb hybrydowy)

Na posiedzeniu w dniu 2 sierpnia 2021 r. Komisja do Spraw Etyki w Nauce kontynuowała rozpatrywanie sprawy ewentualnego naruszenia zasad etyki w nauce przez komisję habilitacyjną powołaną w jednym z Uniwersytetów przy procedowaniu jednego z postępowań habilitacyjnych.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 21 czerwca 2021 r. (wideokonferencja)

Na posiedzeniu Komisji w dniu 21 czerwca 2021 r. członkowie Komisji zapoznali się  m.in. z wnioskiem o ocenę rzetelności badań naukowych przedstawionych w rozprawie doktorskiej oraz o ocenę zachowania wymogów rzetelności przez przewodniczącego komisji doktorskiej oraz przewodniczących Rady Naukowej jednej z Uczelni; z wnioskiem o opinię na temat recenzji dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego w związku z postępowaniem o nadanie Wnioskodawczyni tytułu profesora nauk społecznych.

Ponownie omówiono sprawę ewentualnego mobbingu, podważania kompetencji oraz wiedzy naukowej asystenta dydaktycznego w jednym z Uniwersytetów. Komisja przeanalizowała także dalszą korespondencję w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu komisji dziekańskiej w procedurze habilitacyjnej w jednej z Uczelni oraz z wyjaśnieniami przekazanymi dotychczas w sprawie ewentualnego naruszenia etyki przez grupę polskich matematyków.

Na zakończenie członkowie Komisji dyskutowali na temat restrukturyzacji w Uniwersytecie Przyrodniczym w Krakowie.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 17 maja 2021 r. (wideokonferencja)

Na posiedzeniu w dniu 17 maja 2021 r. Komisja do Spraw Etyki w Nauce zapoznała się z wnioskiem o wydanie opinii czy pracownicy naukowi jednego z instytutów badawczych popełnili przewinienia etyczne.

Kontynuowano rozpatrywanie: sprawy ewentualnego naruszenie zasad etyki w nauce przez komisję habilitacyjną powołaną w jednym z Uniwersytetów; wniosku o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w związku z zarzutem m.in. ewentualnego mobbingu, podważania kompetencji oraz wiedzy naukowej asystenta dydaktycznego jednego z Uniwersytetów; skargi na niesprawiedliwą ocenę pracy dydaktycznej pracownika naukowego jednego z Uniwersytetów; wniosku o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie przestrzegania standardów etycznych w jednym z punktowanych czasopism naukowych.

Ponadto członkowie Komisji przeanalizowali projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce (z dnia 6 maja 2021 r.) i omówili korespondencję w sprawie ewentualnych zarzutów plagiatu w recenzjach w postępowaniach awansowych, a także odpowiedzi na pisma/stanowiska Komisji.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 19 kwietnia 2021 r. (wideokonferencja)

Członkowie Komisji na posiedzeniu w dniu 19 kwietnia 2021 r. dyskutowali o projekcie dotyczącym Narodowego Programu Kopernikańskiego (stanowisko KEwN).

Przeanalizowano: wniosek o wydanie opinii czy pracownicy naukowi jednego z instytutów badawczych popełnili przewinienia etyczne dotyczące przypisywania autorstwa; skargę na zachowanie i działanie Rektora jednego z Uniwersytetów i rzecznika prasowego tej uczelni w związku ze sprawą ewentualnego naruszenia Etyki Lekarza Weterynarii przez lekarzy jednej z uniwersyteckich Kinik Weterynaryjnych; zgłoszenie ewentualnego naruszenia zasad etyki w nauce przez grupę polskich matematyków.

Kontynuowano omawianie: ewentualnych zastrzeżeń do działań profesora jednego z instytutów PAN związanych z publikacją pracy w czasopiśmie naukowym „w celu wykazania braku kompetencji naukowej współautora artykułu”; wniosku o wyjaśnienie sprawy ewentualnego nieprzestrzegania standardów etycznych w jednym z punktowanych czasopism naukowych.

Komisja zapoznała się, z przekazaną do wiadomości Komisji, skargą kandydata ubiegającego się o nadanie stopnia doktora habilitowanego na czynności przewodniczącego Komisji Habilitacyjnej w jego postępowaniu habilitacyjnym oraz dalszą korespondencją w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w działalności Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie.

Powrócono również do sprawy związanej z ewentualnymi nieprawidłowościami w jednej z prac doktorskich obronionych w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, zgłaszanej przez pracownika naukowego jednej z Uczelni.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 22 marca 2021 r. (wideokonferencja)

Członkowie Komisji na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r. omówili m. in.: skargę pracownika naukowego jednej z uczelni na ewentualną niesprawiedliwą ocenę działalności dydaktycznej oraz na odrzucanie autorskich artykułów przez polskie czasopisma od 2018 r.; skargę na ewentualne naruszenie Etyki Lekarza Weterynarii przez lekarzy jednej z uniwersyteckich Kinik Weterynaryjnych; skargę kandydata ubiegającego się o nadanie stopnia doktora habilitowanego na czynności recenzentów w jego postępowaniach habilitacyjnych.

Powrócono do zawiadomienia dotyczącego ewentualnego naruszenia zasad etyki w związku z wyborem Rektora jednej ze szkół wyższych; wniosku naukowca o wydanie opinii, czy w jego postępowaniu o nadanie tytułu profesora doszło do konfliktu interesów.

Komisja przeanalizowała także dalszą korespondencję: w sprawie ewentualnych nieprawidłowości i naruszeń etycznych w AWFiS w Gdańsku; w sprawie nieudostępnienia sygnaliście orzeczenia komisji dyscyplinarnej; a także w sprawie ewentualnego mobbingu i podważania kompetencji oraz wiedzy naukowej wykładowczyni jednego z Uniwersytetów.

Ponadto członkowie Komisji dyskutowali o Progress Report – Joint Committee of DFG and Leopoldina on the Handling of Security-Relevant Research i zapoznali się z ogłoszeniem o naborze członków do European Group on Ethics in Science and New Technologies, działającej przy Komisji Europejskiej.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 15 lutego 2021 r. (wideokonferencja)

Komisja do Spraw Etyki w Nauce na posiedzeniu w dniu 15 lutego 2021 r. przeanalizowała m. in.: wniosek jednego z naukowców o wydanie opinii czy w jego postępowaniu o nadanie tytułu profesora doszło do konfliktu interesów;  ewentualne zastrzeżenia do działań profesora z jednego z instytutów PAN związane z publikacją pracy w czasopiśmie naukowym „w celu wykazania braku kompetencji naukowej współautora artykułu”.

Omówiono również zgłoszenie ewentualnego plagiatu w pracy magisterskiej wykładowczyni zatrudnionej w jednej z Uczelni; sprawę ewentualnego mobbingu i podważania kompetencji oraz wiedzy naukowej wykładowczyni jednego z Uniwersytetów. Rozpatrzono zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu komisji habilitacyjnej powołanej w jednej z Uczelni do przeprowadzenia postępowania habilitacyjnego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Ponadto członkowie Komisji dyskutowali na temat znowelizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki wykazu i punktacji czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Posiedzenie Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 18 stycznia 2021 r.  (wideokonferencja)

Członkowie Komisji do Spraw Etyki w Nauce na posiedzeniu w dniu 18 stycznia 2021 r. rozpatrzyli m. in.: wniosek rektora jednej ze Szkół Wyższych o wydanie opinii w sprawie podejrzenia m. in. naruszenia praw autorskich utworów naukowych innych autorów przez jednego z pracowników naukowych jednej z uczelni; wniosek o opinię w sprawie nieudostępnienia sygnaliście orzeczenia komisji dyscyplinarnej; wniosek jednej z Fundacji o wyjaśnienie i interpretację zagadnień dotyczących m. in. postępowania rzecznika dyscyplinarnego, recenzowania oraz zapisów Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego.

Komisja przeanalizowała dalszą korespondencję w sprawach: ewentualnego plagiatu pracownika naukowego Politechniki Poznańskiej; ewentualnego naruszenia zasad etyki w związku z wyborem Rektora w jednej ze Szkół Wyższych oraz zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości w  działalności Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie. Zapoznano się także z informacjami na temat ewentualnych nieprawidłowości w przyznaniu akredytacji na kształcenie na kierunku „prawo” w jednej ze Szkół Wyższych.

Powrócono do zgłoszenia ewentualnego nieuprawnionego wykorzystania przez pracownika Uniwersytetu Gdańskiego w swoim artykule fragmentów doktoratu innego pracownika naukowego.

Ponadto członkowie Komisji kontynuowali omawianie zagadnienia „Konflikt interesów, a zatrudnienie”.