UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Badaczki z Instytutu Slawistyki PAN stypendystkami MNiSW

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznała stypendia młodym wybitnym naukowcom, prowadzącym wysokiej jakości badania i cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej. Wśród wyróżnionych naukowców znalazły się dwie badaczki z Instytutu Slawistyki PAN: dr Anna Jawor i dr Anna Kisiel.

Anna JaworDr Anna Jawor jest adiunktem w Zakładzie Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN. Zajmuje się przemianami obyczajów, zróżnicowaniem sposobów i stylów życia, ze szczególnym uwzględnieniem przemian w zakresie życia rodzinnego, nowych modeli rodziny, i związaną z tym „paniką moralną” jako elementem wojny kulturowej (sporów o normy i wartości w społeczeństwie). Wspólnie z mgr Anną Kurowicką kieruje międzynarodowym projektem pt. „Transformacja norm seksualnych i tożsamości narodowej w Polsce po 1989 roku”, którego celem jest pokazanie, jak normy dotyczące seksualności są konstruowane, aby podtrzymywać i promować określoną wizję narodowej tożsamości. Projekt ten został dofinansowany przez ERSTE Foundation. Anna Jawor jest autorką kilku książek, ostatnio ukazała się publikacja Wojna kultur. Czy „flaga tęczowa” wypiera „biało-czerwoną?”, PWN 2014.

 

 

kisielJęzykoznawcze zainteresowania doktor Anny Kisiel skupiają się wokół problematyki metatekstu oglądanego z perspektywy struktury tematyczno-rematycznej (rozumianej jako struktura wiedzy) i w duchu strukturalizmu. Takie nastawienie ujawniło się już w pracy doktorskiej pt. „Polskie partykuł wyróżniające. Studium semantyczne" (2010 UMK). Dzięki pobytowi w bułgarskim Uniwersytecie Wielkotyrnowskim śś Cyryla i Metodego (2011/2012) oraz współpracy z Zespołem Lingwistyki Korpusowej i Semantyki IS PAN (2012-2015) w ramach odbywanego w Instytucie Slawistyki PAN stażu podoktorskiego (NCN) jej badania wzbogaciły się o zagadnienie konfrontacji językowej. Obecnie zajmuje się mapowaniem metatekstu różnych języków europejskich oraz rozszyfrowywaniem układu pięter metatekstowych polszczyzny oraz rozłożenia ich elementów leksykalnych. Swoje doświadczenie w zakresie semantyki i składni języka polskiego wykorzystuje (i pogłębia!) w nauczaniu przedmiotów językoznawczych i praktycznych na studiach w zakresie filologii polskiej (UMK) oraz filologii słowiańskich (Uniwersytet śś Cyryla i Metodego, Wielkie Tyrnowo oraz KU Leuven). Jej wielką pasją pozostaje leksykologia. Współtworzyła Słownik gniazdowy partykuł polskich (2012 PAU), I tom Leksykonu odpowiedniości semantycznych w języku polskim, bułgarskim i rosyjskim (w druku), współpracuje przy tworzeniu Wielkiego słownika języka polskiego (wsjp.pl) i ma nadzieję czerpać radość z kolejnych projektów leksykograficznych.

Stypendystki dołączyły do trzyosobowego już grona wyróżnionych w poprzednich latach przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego młodych wybitnych badaczy z Instytutu Slawistyki PAN.