UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Inauguracja portalu „Biuletyn Polonistyczny” w Instytucie Badań Literackich PAN

Portal BiuletynPolonistyczny.pl został stworzony z myślą o badaczach, studentach i dydaktykach, jednak z informacji w nim zawartych korzystać mogą wszystkie osoby zainteresowane życiem naukowym i pracami badawczymi, prowadzonymi na wydziałach polonistycznych. Nawiązuje on do tradycji periodyku wydawanego pod tym samym tytułem przez IBL PAN w latach 1958 – 1991, dostarczającego informacji o pracach z zakresu teorii i historii literatury polskiej.

Nowy „Biuletyn Polonistyczny", nad którym prace są prowadzone w ramach Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN, powstał we współpracy z Komitetem Nauk o Literaturze, Konferencją Polonistyk Uniwersyteckich i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym przy IChB PAN. W jego tworzenie zaangażowanych jest kilkadziesiąt wydziałów polonistycznych z całego kraju oraz instytucje zajmujące się nauką o literaturze, języku i kulturze polskiej. Obecnie Biuletyn redagują pracownicy ponad dwudziestu instytucji polonistycznych. Jego ideą jest udostępnienie naukowcom przestrzeni do prezentacji i popularyzacji wytworów życia naukowego, jakie toczy się na wydziałach uniwersyteckich i w instytutach badawczych. Redaktorem informującym o życiu jednostki na łamach Biuletynu może zostać każdy jej pracownik, po uzyskaniu zgody swojego zwierzchnika oraz Instytutu Badań Literackich PAN (jednostki zainteresowane dołączeniem do Biuletynu prosimy o kontakt z redakcją). Oficjalna inauguracja portalu „Biuletyn Polonistyczny” oraz uroczystość drugiej rocznicy działalności Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN odbędzie się 20 października 2015 r. (wtorek) o godz. 12:00 w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72, I p., sala 144).
Podczas spotkania o godz. 13.30 zaplanowana jest debata „Cyfrowe formy komunikacji naukowej, a rozwój badań polonistycznych” z udziałem prof. Tomasza Chachulskiego (IBL PAN, UKSW, Przewodniczący Olimpiady Literatury i Języka Polskiego), dr. Michała Kozaka (PCSS przy IChB PAN, Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy), prof. Magdaleny Popiel (UJ, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych), Jakuba Szprota (ICM UW, Kierownik Platformy Otwartej Nauki, Koordynator konsorcjum DARIAH-PL), Marioli Wilczak (IBL PAN, Redaktor naczelna „Biuletynu Polonistycznego”).
Moderator: dr Maciej Maryl (Kierownik Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN).