UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN zaprasza na konferencję "Nea Pafos: 50 lat polskich badań wykopaliskowych 1965-2015". Konferencja odbędzie się 21 listopada 2015 roku w Warszawie, w Pałacu Staszica

wykopaliskaTematem konferencji są polskie badania archeologiczne w antycznym Nea Pafos, których prowadzenie od 1965 roku, z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW przy współpracy Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN (obecnie Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), Instytutu Archeologii UJ oraz Instytutu (obecnie Katedry) Historii Architektury, Sztuki i Techniki PWr zostało niedawno uhonorowane wystawą w Muzeum Cypryjskim w Nikozji.

Ekspedycja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Paphos Agora Project rozpoczęła nowy etap polskiej aktywności archeologicznej w Nea Pafos w roku 2011 i jej osiągnięcia zostaną ukazane również w Warszawie.
Do najważniejszych odkryć Misji należą: wielka budowla rzymska i późnorzymska o charakterze pałacowym, zwana Willą Tezeusza, późnorzymski budynek o możliwej funkcji siedziby stowarzyszenia dionizjackiego nazywany Domem Aiona oraz budynki zajmujące jedną insulę pierwotnego układu urbanistycznego poprzedzające Willę Tezeusza. Budynki te ozdobione były wspaniałymi mozaikami, ściany pokrywała dekoracja malarska a budynek i jego dziedzińce zdobiły marmurowe rzeźby.
Do wzięcia udziału w konferencji zaprosiliśmy zaangażowanych w badania obu misji wykopaliskowych. Liczymy, że podzielą się oni informacjami na temat swoich studiów prowadzonych w Nea Pafos. Pragniemy, by podczas konferencji zostały zaprezentowane zarówno krótkie wstępne sprawozdania z najnowszych prac, jak również informacja o stanie zaawansowania opracowań syntetycznych.

Program konferencji

Plakat