UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Rękopis Dziadów cz. III Adama Mickiewicza w zbiorach PAN Biblioteki Kórnickiej

W zbiorach PAN Biblioteki Kórnickiej znajduje się rękopis Dziadów cz. III (sygn. BK 1608), dramatu napisanego przez Adama Mickiewicza w Dreźnie wiosną 1832 roku. Jest to czystopis, który poeta podarował Klaudynie Potockiej, siostrze Tytusa Działyńskiego – twórcy Biblioteki Kórnickiej.

Dziady k 1

Klaudyna Potocka była jedną z najbardziej znanych i cenionych kobiet Wielkiej Emigracji, prawdziwym aniołem opiekuńczym powstańców, a później emigrantów polskich w Dreźnie i Genewie.
Pielęgnowała rannych i chorych, tworzyła organizacje dobroczynne, dawała schronienie i wsparcie finansowe tułającym się po powstaniu listopadowym rodakom. Organizowała koncerty i wieczorki literackie, których stałymi bywalcami byli m. in. Fryderyk Chopin i Adam Mickiewicz. Cyprian Kamil Norwid nazwał ją „cichym aniołem”, a zakochany w niej Stefan Garczyński zadedykował jej tomik poezji. Również autor Dziadów darzył Klaudynę Potocką wielką czcią i podziwem, czego dowodem jest jego wspaniały dar.
Po śmierci Klaudyny Potockiej autograf Dziadów odziedziczył Tytus Działyński. Około roku 1860 wypożyczono go wydawcom paryskiej edycji dzieł wszystkich Mickiewicza: Eustachemu Januszkiewiczowi i Julianowi Klaczce. Manuskrypt zwrócono do Kórnika, lecz wkrótce potem zaginął na wiele lat. Bezskutecznie poszukiwał go filolog i wydawca Józef Kallenbach. Dopiero tuż przed wybuchem I wojny światowej rękopis nieoczekiwanie odnalazł się w przechowywanym w Kórniku starym portfelu Jana Działyńskiego. W 1925 roku Kallenbach opublikował autograf w postaci reprintu. Okres II wojny światowej rękopis przetrwał nienaruszony w Skarbcu Biblioteki Kórnickiej. Ani żołnierze niemieccy, ani rosyjscy nie odnaleźli szafy pancernej, w której przechowywano bezcenną pamiątkę, ponieważ pracownicy biblioteki obłożyli ją książkami. Ten wyjątkowy zabytek do dnia dzisiejszego jest chlubą i ozdobą kolekcji Biblioteki Kórnickiej.

Wielka Improwizacja