UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Czł. rzecz. PAN Bogdan Wojciszke laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2016

Uroczystość wręczenia nagród FNP odbyła się 8 grudnia 2016 r. na Zamku Królewskim. Swoją obecnością uświetnili ją Prezydent RP Andrzej Duda, wicemarszałek sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier Piotr Gliński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski. W uroczystości wzięli udział także wiceprezesi PAN prof. Edward Nęcka i prof. Paweł Rowiński. Nagrody przyznano po raz dwudziesty piąty.

Nagrody FNP przyznawane są za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Laureatami tegorocznych nagród zostali profesorowie: Jan Kozłowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Bogdan Wojciszke z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, Wydział Zamiejscowy w Sopocie. Prof. Bogdan Wojciszke otrzymał Nagrodę FNP 2016 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za opracowanie modelu sprawczości i wspólnotowości jako podstawowych wymiarów poznania społecznego.
Prof. Bogdan Wojciszke jest członkiem rzeczywistym PAN, prodziekanem ds. nauki Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Sopocie; w latach 2002-2008 był dyrektorem Instytutu Psychologii PAN, stworzył Laboratorium Psychologii Poznania Społecznego w Sopocie – najważniejszy ośrodek badawczy w tej dziedzinie w Europie Wschodniej. Odbył liczne staże zagraniczne, był stypendystą Fundacji im. Aleksandra von Humboldta, wykładał w University of Michigan (USA) i kilku uniwersytetach niemieckich. W 2011 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, został również laureatem programu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz nagrody Teofrasta za książkę Sprawczość i wspólnotowość.
Wojciszke
Prof. Wojciszke otrzymał Nagrodę FNP za sformułowanie i zweryfikowanie modelu dwuwymiarowości ludzkiego poznania społecznego zakładającego, że spostrzeganie ludzi przebiega na wymiarze sprawczości (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele) i wspólnotowości (moralności i „ciepła”). Te dwa najważniejsze wymiary interpretacji zachowań są wzajemnie niezależne i powszechnie obecne w spostrzeganiu osób, wyjaśniając łącznie ponad 80% zmienności globalnych ocen ludzi, w tym także przywódców organizacyjnych i politycznych. Opracowany przez prof. Wojciszke dwuwymiarowy model jest nowatorskim podejściem do klasycznych problemów poznania społecznego. Teoria ta zmieniła podstawy psychologii  i od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kształtuje kierunki obecnych i przyszłych badań. Model dwuwymiarowego poznania społecznego stał się paradygmatem, czyli dominującą teorią nowoczesnej psychologii społecznej. Dzięki tej koncepcji można badać stereotypy, uprzedzenia oraz relacje w grupie i pomiędzy grupami.
Profesor Wojciszke o swoich badaniach