UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Książka profesora Karola Myśliwca „W cieniu Dżesera. Badania Polskich Archeologów w Sakkarze” najlepszą książką akademicką roku 2017

Książka autorstwa członka rzeczywistego PAN Karola Myśliwca „W cieniu Dżesera. Badania Polskich Archeologów w Sakkarze” została wyróżniona nagrodą  Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w konkursie na najlepszą książkę akademicką roku 2017.

Okładka w cieniu Dżesera

Nagrodę wręczono podczas ceremonii otwarcia 21 Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej w Poznaniu, które odbyły się w dniach 24 – 26 marca 2017 r.

Monografia „W cieniu Dżesera. Badania Polskich Archeologów w Sakkarze” podsumowuje dwadzieścia lat wykopalisk prowadzonych przez ekipę archeologów pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata. Odkrycia, które rzuciły nowe światło na historię i sztukę Egiptu w okresie tzw. Starego Państwa (III tysiąclecie p.n.e.) oraz w czasie panowania Ptolemeuszów (ostatnie trzy stulecia p.n.e.), przedstawiono tu w sposób przystępny, czyniąc z tej opowieści lekturę dla każdego. Autor nie pominął też pracy zawodowej i życia codziennego ekipy archeologów, obfitującego w momenty komiczne i tragiczne, a najczęściej tragikomiczne. Książka jest bogato ilustrowana.

Prof. Karol Myśliwiec prowadzi badania w Egipcie od 48 lat. Brał też udział w wykopaliskach na terenie Syrii, Cypru i Sudanu. W latach 1985 – 1995 kierował badaniami w Tell Atrib (starożytne Athribis), odkrywając dzielnicę miasta założoną pod koniec IV w. p.n.e. przez żołnierzy Aleksandra Wielkiego. W latach 1987 i 1996 – 2016 prowadził wykopaliska w Sakkarze. Od 1982 do 2015 pełnił funkcję kierownika Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej (obecnie Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), gdzie nadal pracuje. Jest autorem ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych opublikowanych w różnych językach. Najwyższym z jego licznych odznaczeń jest Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Książka została wydana w serii MONOGRAFIE FNP