UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Projekt Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN finansowany z prestiżowego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „DIALOG”

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN otrzymał środki w wysokości 1 miliona złotych z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „DIALOG” na realizację projektu „Nowoczesna dokumentacja w badaniach Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari (Egipt): tworzenie, zarządzanie, udostępnianie” autorstwa Jadwigi Iwaszczuk. IKŚiO PAN jako pierwszy instytut Polskiej Akademii Nauk otrzymał dofinansowanie z programu „DIALOG”.


Świątynia królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari (współczesny Luksor) to jedno z najbardziej prestiżowych stanowisk archeologicznych Egiptu, od roku 1979 znajduje się na liście UNESCO World Heritage Sites.
Prowadzenie prac powierzone zostało Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari (Egipt) w 1961 roku. Obecnie działania, prowadzone pod kierunkiem dra Z. E. Szafrańskiego, obejmują badania archeologiczne, epigraficzne, konserwatorskie, rekonstrukcyjne oraz studia ikonograficzne, religioznawcze i historyczne. Ze względu na specyfikę prac archeologicznych i konserwatorskich, dokumentacja jest najważniejszą spuścizną, jak pozostaje po przeprowadzonych pracach terenowych, wymaga więc wprowadzenia dopasowanego systemu zarządzania wynikami badań i dokumentacją na miarę XXI w. Projekt IKŚiO PAN kierowany przez Jadwigę Iwaszczuk ma na celu uzupełnienie dokumentacji Misji, tak istotne wobec niestabilnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, stworzenie trójwymiarowego modelu świątyni Hatszepsut dla celów badawczych i popularyzacyjnych, a także stworzenie bazy danych, w ramach której zebrane zostaną wszystkie osiągnięcia misji. W ramach projektu utworzone zostanie nowoczesne narzędzie zarządzania zarówno danymi pozyskanymi w trakcie prac, jak i samymi pracami.
Celem projektu jest stopniowe, odpowiedzialne udostępnienie danych zebranych w trakcie prowadzenia badań jak najszerszemu gronu odbiorców, dzięki czemu baza danych „Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari / Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari” umieszczona w Internecie, w częściowo w otwartym dostępie, stanie się podstawowym źródłem wiedzy o tej świątyni. Umożliwi szczegółowe studia i pozwoli na weryfikację opublikowanych tez badaczom zagranicznym, dla których dostęp do dokumentacji był do tej pory utrudniony z uwagi na konieczność osobistej wizyty w archiwach. Dodatkowo, baza danych będzie pomocna w reagowaniu na potrzeby konserwatorskie i miejscem współpracy i komunikowania się członków misji.
Program „DIALOG” skierowany jest jednostek naukowych, podmiotów działających na rzecz nauki i konsorcjów i ma na celu „wsparcie działań służących budowaniu współpracy i trwałych relacji między podmiotami działającymi na obszarze nauki a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej. Program jest ukierunkowany na wspieranie działań zmierzających do:
1. implementacji rozwiązań prowadzących do podwyższenia jakości i konkurencyjności prowadzonych badań naukowych, w tym związanych z umiędzynarodowieniem, efektywną ewaluacją podejmowanych działań, wzmacnianiem kadry naukowo-dydaktycznej;
2. pobudzenia innowacyjności oraz stworzenia mechanizmów współpracy między nauką a gospodarką;
3. wzmocnienia potencjału oraz stymulowania rozwoju nauk humanistycznych i społecznych”.

Figura ozyriackia królowej Hatszepsut świątynia Hatszepsut w Deir el Bahari Luksor

Świątynia Hatszepsut w Deir el Bahari Luksor

Świątynia Hatszepsut w Deir el Bahari Luksor 1