UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Nagrody naukowe i wyróżnienia Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w 2012 roku

Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych przyznał nagrody oraz wyróżnienia za 2012 rok.

Nagroda za cykl prac badawczych na temat „Eksperymentalne wyjaśnienie mechanizmów zapewniających wiarygodność agresywnych sygnałów dźwiękowych w doborze wewnątrzpłciowym derkacza (Crex crex)” dla zespołu w składzie: prof. dr hab. Tomasz S. Osiejuk, dr Paweł Ręk, mgr Michał Budka na wniosek Rady Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Pięć świetnie opublikowanych źródłowych prac eksperymentalnych opisujących i wyjaśniających mechanizmy komunikacji i sposoby utrzymywania wiarygodności sygnałów u derkacza (Crex crex), gatunku ptaka, dla którego komunikacja dźwiękowa jest głównym medium informacyjnym.
Wniosek jest udokumentowany 5 oryginalnymi pracami twórczymi, opublikowanymi w czasopismach o międzynarodowym zasięgu:
Behavioral Ecology (IF = 2,926) – 2 prace
Behavioural Processes (IF = 1,564) – 1 praca
Hormones and Behavior (IF = 3,991) – 1 praca
Animal Behaviour (IF = 3,101) – 1 praca

Nagroda za cykl prac badawczych na temat „Molekularny mechanizm regulacji aktywności polimerazy III RNA przez białko Maf1” dla prof. dr hab. Magdaleny Rakowskiej-Boguta na wniosek Rady Naukowej Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie.


Wyniki badań prowadzonych przez profesor Rakowską-Boguta mają duże znaczenie dla biochemii i biologii komórki. Profesor Boguta odkryła białko Maf1 regulujące aktywność polimerazy III RNA wiele lat temu u drożdży, a w kolejnych latach systematycznie charakteryzowała ważne aspekty jego funkcji w różnych układach biologicznych. W publikacjach przedstawionych do nagrody profesor Boguta opisała mechanizm aktywacji polimerazy III RNA przez białko Maf1. W pracy opublikowanej w PNAS w 2011 r. stwierdziła, że fosforylacja Maf1 przez kinazę kazeinową II stanowi sygnał dla aktywacji polimerazy. W pierwszej z prac opublikowanych w JBC Kandydatka dowiodła, że interakcja pomiędzy dwiema domenami białka Maf1 jest wymagana do pełnej represji transkrypcji prowadzonej przez polimerazę III RNA. W kolejnej pracy dostarczyła dowodów na zaangażowanie białka Maf1 w proces biogenezy tRNA. W pracy opublikowanej w 2011 r. w TiBS przedstawiła model represji i derepresji polimerazy III przez Maf1, a w komentarzu opublikowanym w Cell Cycle skomentowała pracę innych autorów dotyczącą kontroli polimeraz I i III RNA przez ścieżkę sygnalizacyjną TOR.
Wniosek jest udokumentowany 3 oryginalnymi pracami twórczymi oraz dwiema pracami przeglądowymi opublikowanymi w renomowanych czasopismach o międzynarodowym zasięgu:
Proceedings of the National Academy of Sciences of the Unitetd States of America (IF = 9,8) – 1 praca
Trends in Biochemical Sciences (IF = 10,4) – 1 praca
Journal of Biological Chemistry (IF = 5,3) – 2 prace
Cell Cycle (IF = 5,0) – 1 praca


Nagroda za cykl prac badawczych na temat „Przebieg procesów genetycznych w populacjach drzew leśnych” dla dr-a Igora Jerzego Chybickiego i prof. dr-a hab. Jarosława Burczyka na wniosek Rady Naukowej Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.


Wszystkie prace mają znaczące elementy metodyczne dotyczące statystycznych analiz wyników oraz modelowania matematycznego, są to własne oryginalne metody lub modyfikacje istniejących, są tu oryginalne programy komputerowe służące do prowadzenie obliczeń z własnych badań. Badano relacje odległości występowania a pokrewieństwem osobników w populacji buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.), (do około 40 m występuje wysoki poziom pokrewieństwa); przepływ genów między populacjami dęba szypułkowego i bezszypułkowego w drzewostanach mieszanych (wysoka częstość kojarzeń z udziałem pyłku pochodzącego spoza granic powierzchni badanych, udokumentowano zjawisko dyspersji diaspor na duże odległości, co prawdopodobnie jest efektem zoochorii); zróżnicowanie genetyczne u cisa pospolitego (niski poziom wsobności w niewielkich i izolowanych populacjach tego gatunku).
Wniosek jest udokumentowany 5 oryginalnymi pracami twórczymi, opublikowanymi w czasopismach o międzynarodowym zasięgu:
Molecular Ecology (IF = 6,740)
Heredity (IF = 4,573)
Journal of Heredity (IF = 2,396)
Molecular Ecology Resources (IF = 1,646)
Botany (dawniej Canadian Journal of Botany), (IF = 1,113)

Wyróżnienie za monografię „Myrmica ants (Hymenoptera; Formicidae) of the Old World” dla prof. dr hab. Alexandra G. Radchenko na wniosek Rady Naukowej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.


Kolejny udany tom serii Fauna Mundi wydawanej przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN, który jest wybitnym i wzorowo zredagowanym dziełem taksonomicznym o szerokim zakresie systematycznym, i który stać się może nie tylko podstawowym kompendium wiedzy o biologii i ekologii gatunków, ale również dobrym punktem wyjścia dla studiów molekularnych nad pokrewieństwem i filogenezą gatunków w obrębie tej ważnej grupy mrówek.

Wyróżnienie za monografię „Genetics, Genomics and Breeding of Vegetable Brassicas” dla zespołu: prof. dr hab. Jan Sadowski, dr Agnieszka Ludwików, dr Lucyna Misztal, dr Piotr Ziółkowski, dr Danuta Babula, dr Małgorzata Kaczmarek na wniosek Rady Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Książka została opublikowana w roku 2011 jako jedna z serii „Genetics, Genomics and Breeding of Crop Plants” przez Science Publisher i CRC Press (ISBN-978-1-57808-706-8). Dotyczy ona rodzaju Brassica, a w szczególności gatunków warzywnych B. oleracea i B. napa. Zagadnienia poruszone w tej publikacji dotyczą hodowli klasycznej, analizy zróżnicowania i taksonomii molekularnej, molekularnych map sprzężeń, mapowania molekularnego, badań cytogenetycznych, strategii sekwencjonowania, paradoksów genomu, transkryptonomiki, proteomiki i metabolomiki jak również roli bioinformatyki w gromadzeniu i analizie danych.