UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

18. PIKNIK NAUKOWY NAMIOT INSTYTUTU NENCKIEGO ODWIEDZIŁO 6000 GOŚCI

Dnia 31 maja 2014 r., pod hasłem TIME, odbył się na Stadionie Narodowym 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jak co roku ponad 200 instytucji z kraju i zagranicy zaprezentowało pokazy z różnych dziedzin nauki.
Doktoranci Instytutu Nenckiego w namiocie A45 przedstawili dwa pokazy: MÓZG NA CZASIE i MAŁY CHEMIK DZIŚ I JUTRO - JAK SIĘ TERAZ ROBI MAGICZNE ELIKSIRY?

Nasz namiot odwiedziło ponad 6000 osób.
Wszyscy uczestnicy 18. Pikniku, organizatorzy, prowadzący i oczywiście goście, obiecywali sobie spotkanie za rok.

Pokazy piknikowe Instytutu Nenckiego zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z projektu BIO-IMAGing in research INovation and Education (BIO-IMAGINE).

Więcej informacji: http://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/1140306,Piknik-Naukowy-Polskiego-Radia-i-CN-Kopernik-z-Jedynka-tak-bylo


MÓZG NA CZASIE
Obalamy powielany na co dzień mit, mówiący że na pewnym etapie życia ilość komórek w mózgu może tylko maleć i że neurogeneza, tzn. powstawanie nowych komórek nerwowych nie zachodzi u dorosłych. Wiele badań dowodzi, że w dorosłym mózgu występują nieduże ilości nerwowych komórek macierzystych, z których mogą powstawać nowe dojrzałe neurony. Zainteresowane osoby poznają historię tego odkrycia, najnowszy proponowany przez naukowców schemat powstawania neuronów, oraz dowiedzą się w jaki sposób neurogeneza w rozwoju prenatalnym tworzy fundamenty dla reszty przemian i zjawisk fizjologicznych w mózgu. Podczas pokazu uczestnicy samodzielnie stworzą prosty model mózgu na wczesnym etapie rozwoju (z udostępnionych na stanowisku elementów) oraz dowiedzą się, w jakie struktury wraz z upływającym czasem przekształcają się jego poszczególne części.

MAŁY CHEMIK DZIŚ I JUTRO - JAK SIĘ TERAZ ROBI MAGICZNE ELIKSIRY?
Stanowisko przygotowane dla najmłodszych imitować będzie prawdziwe współczesne laboratorium, a oni sami będą mieli okazję zmienić się w biologów i chemików doświadczalnych. Na miejscu dostępne będą różne przedmioty używane przez naukowców w doświadczeniach (menzurki, pipety , pęsety, probówki itp.). Eksperyment polegać będzie na mieszaniu ze sobą różnokolorowych roztworów (woda + farby nietoksyczne) za pomocą narzędzi dostępnych w prawdziwym laboratorium. Dodatkowymi materiałami dostępnymi na stanowisku będą suchy lód i płyn do mycia naczyń. Dzięki temu roztwory będą się pienić i „parować”. Doświadczenia wykonywane będą pod nadzorem organizatora.