UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Wręczono Nagrody Naukowe Wydziału II PAN 2016

14 grudnia 2016 r. w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród naukowych i wyróżnień wydziałów Polskiej Akademii Nauk. Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN przyznał nagrody, wyróżnienia oraz odznaczenia Medalem im. Michała Oczapowskiego.


Nagrody naukowe i wyróżnienia Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w roku 2016 otrzymali:
1.    Prof. dr hab. EWA KULA-ŚWIEŻEWSKA z Zakładu Biochemii Lipidów Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN otrzymała Nagrodę Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za cykl prac na temat „Mechanizm biosyntezy i biologiczna rola poliizopropenoidów u eukariontów.
Wyniki badań prowadzonych w Zespole kierowanym przez prof. Ewę Świeżewską poszerzają wiedzę o poliizoprenoidach – naturalnych związkach chemicznych uznawanych dotychczas za wtórne metabolity o słabo poznanych funkcjach.
Informacja nt. istoty osiągnięcia

osja14122016 036

2.    Dr hab. JOANNA AUGUSTYNOWICZ z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otrzymała Nagrodę Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za cykl prac na temat „Fitoremediacja związków metali ciężkich przez rośliny wodne ze szczególnym uwzględnieniem chromu.
W pracach opisano niezwykłą zdolność rośliny wodnej Callitriche cophocarpa (rzęśli długoszyjkowej) do akumulacji najbardziej toksycznych pierwiastków metalicznych, ze szczególnym naciskiem na chrom.
Informacja nt. istoty osiągnięcia    

osja14122016 039

3.    Zespół Naukowy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie w składzie: prof. dr hab. DARIUSZ SKARŻYŃSKI, prof. GRACA FERREIRA-DIAS, dr ANNA SZÓSTEK, dr ANTONIO GALVAO otrzymał Nagrodę Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za cykl prac „Regulacja funkcji wydzielniczych błony śluzowej macicy i ciałka żółtego klaczy w przebiegu cyklu jajnikowego i stanach patologicznych.
Prace mogą przyczynić się do zrozumienia etiologii i mechanizmów powstawania chronicznego zwyrodnieniowego zapalenia błony śluzowej macicy (endometrosis), a w konsekwencji stworzyć podstawy do kreowania nowych strategii profilaktyki, diagnostyki i leczenia.
Informacja nt. istoty osiągnięcia

osja14122016 045 osja14122016 046

osja14122016 047

4.    Zespół Naukowy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN i Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: dr hab. MAGDALENA GABIG-CIMIŃSKA, prof. IBB PAN; prof. dr hab. GRZEGORZ WĘGRZYN, członek korespondent PAN, dr hab. JOANNA JAKÓBKIEWICZ-BANECKA, prof. UG i dr MARTA MOSKOT otrzymał Wyróżnienie Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za cykl prac „Szczególne zastosowanie flawonoidów w terapii genetycznie uwarunkowanych chorób metabolicznych z grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych (LChS). Badania obu zespołów pozwoliły odszyfrować dokładny mechanizm działania tych związków na organizm ludzki, co w przyszłości może pozwolić na efektywne leczenie szeregu chorób, takich jak cukrzyca, otyłość, miażdżyca, choroba Parkinsona i Alzheimera.
Informacja nt. istoty osiągnięcia   

osja14122016 049 osja14122016 052

osja14122016 054

5.    Zespół Naukowy z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: dr Daniel KUBISZ, prof. dr hab. Dariusz IWAN, dr Piotr TYKARSKI otrzymał Wyróżnienie Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za wybitną monografię naukową „Coleoptera Poloniae: Tenebrionoidea.
Monografia integruje dane o taksonomii i rozmieszczeniu 328 gatunków chrząszczy z grupy Tenebrionoidea, występujących w Polsce.
Informacja nt. istoty osiągnięcia       

osja14122016 056 osja14122016 059

 

Medalem im. Michała Oczapowskiego w roku 2016 odznaczeni zostali:

Osoby z kraju:
1.    prof. dr hab. Stanisław Cebula (UR w Krakowie) - za wybitny wkład w rozwój warzywnictwa;
2.    prof. dr hab. Józef Kowalski (UR w Krakowie) - za wybitny wkład w rozwój inżynierii rolniczej;
3.    prof. dr hab. Jędrzej de Pelikan-Krupiński (IZ-PIB w Balicach) - za wybitny wkład w rozwój genetyki zwierząt;
4.    prof. dr hab. Tadeusz Szulc (UP we Wrocławiu) - za wybitny wkład w rozwój zootechniki;
5.    prof. dr hab. Jerzy Wiśniewski (UP w Poznaniu) - za wybitny wkład w rozwój nauk leśnych.

Osoba z zagranicy:
1.    doc. dr Stefan Kowałyszyn z Ukrainy (Państwowy Uniwersytet Rolniczy w Dublanach) - za wybitny wkład w rozwój mechanizacji i energetyki rolnictwa oraz współpracę naukową między Polską a Ukrainą.

osja14122016 067 Medal Oczapowskiego

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia J. Ostałowski/PAN