Nobel za HCV

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice zostali laureatami Nagrody Nobla za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C (hepatitis C virus - HCV). Jednak tak naprawdę w ich osobach wyróżniono rewolucję jakiej medycyna nie doświadczyła nigdy przedtem. Gdy w roku 1989 odkryto strukturę genomu wirusa RNA, należącego do rodziny Flaviviridae nikt nie mógł się spodziewać jak szybko przełoży się to na praktykę kliniczną i jak wielu ludziom przywróci szansę na życie które mogliby stracić, bo HCV jest odpowiedzialny za większość marskości i raków wątroby diagnozowanych na świecie.

Czytaj więcej

Instytut Genetyki Człowieka PAN koordynatorem projektu Twinning w programie Horyzont 2020

Instytut Genetyki Człowieka PAN (koordynator) we współpracy z Uniwersytetem w Gandawie (Belgia), Uniwersytetem w Ulm (Niemcy) oraz Uniwersytetem w Groningen (Holandia) od stycznia 2021 r.  rozpocznie realizację projektu pt. „On the road to excellence in unravelling the (epi)genetic landscape of hematologic neoplasms” – NEXT_LEVEL,  finansowanego ze środków Programu Horyzont 2020 w ramach konkursu Twinning. Umowa grantowa z Komisją Europejską na realizację projektu została właśnie podpisana. Konsorcjum otrzyma dofinansowanie w wysokości  899 525 EUR.

Czytaj więcej

Stanowisko Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN w kwestii testów genetycznych wykrywających obecność SARS-CoV-2 z dnia 12 czerwca 2020 roku

Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN od początku kadencji 2020 – 2023 intensywnie włączył się w dyskusję na temat metod walki z pandemią SARS-CoV-2. Przejawem tego zaangażowania  jest publikacja stanowiska w kwestii testów genetycznych wykrywających obecność SARS-CoV-2 z dnia 12 czerwca 2020 roku, dostępnego na stronie internetowej Komitetu.  

Jubileusz 70-lecia i 48-lecia pracy naukowej prof. dr hab. Ryszarda Słomskiego

24 stycznia br. w Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu miały miejsce obchody Jubileuszu 70-lecia i 48-lecia pracy naukowej prof. dr hab. Ryszarda Słomskiego - wieloletniego zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu Genetyki Człowieka PAN, kierownika Katedry Biochemii i Biotechnologii UPP, genetyka i biotechnologa, wybitnego przedstawiciela poznańskiego środowiska naukowego.

Czytaj więcej