"Jak ustrzec się grypy"

Szanowni Państwo,

zbliża się okres szczepień profilaktycznych przeciwko grypie. W związku z tym polecam Państwu artykuł prof.dr hab. n.med. Lidii Brydak - wybitnego eksperta w tej dziedzinie.

Pani Profesor zwraca uwagę na fakt, że tzw. wyszczepialność w Polsce jest szczególnie niska (5 %), a stopień zagrożenia grypą w kolejnych sezonach jest trudny do przewidzenia. W naszych rękach jest możliwość uchronienia siebie i swoich bliskich przed poważnym zagrożeniem. W sezonie 2010/2011 w Polsce udokumentowano zgon z powodu zakażenia wirusem grypy 187 osób – Pani Profesor uważa, że przynajmniej w części przypadków były to zgony „na własne życzenie". Skuteczność szczepień w zapobieganiu ciężkim powikłaniom grypy nie podlega bowiem dyskusji.

Artykuł, który zamieszczamy na naszej stronie internetowej, zawiera bardzo wiele informacji dotyczących nie tylko szczepień, ale i zaleceń w sprawie leczenia. Polecam go więc każdemu z osobna, a w szczególności lekarzom oraz dyrektorom ośrodków sprawujących opiekę nad osobami należącymi do grup zwiększonego ryzyka.

Prof.dr hab. Jacek Zaremba
Dziekan Wydziału V Nauk Medycznych PANAneks do artykułu „Jak ustrzec się grypy"

Zapewne wszyscy bardzo dobrze pamiętamy rozpętaną w świecie histerie z powodu zakupu szczepionki pandemicznej, która również nie ominęła Polski. Bardzo dużo państw zakupiło szczepionkę pandemiczną w nadmiarze, ale tylko niewielki procent społeczeństwa chciał się zaszczepić. Jak podaje niemiecki Frankfurter Allgemeine Zeitung (sierpień 2011), szczepionki przeciwko świńskiej grypie o wartości 250 mln euro zalegają w niemieckich magazynach. Jesienią upłynie termin przydatności do użycia tych preparatów i, jak podają media, władze zamierzają zniszczyć niewykorzystane zasoby. Należy mieć świadomość, że szczepionki na sezon 2011/2012, w przeciwieństwie do pandemicznej szczepionki, różnią się składem antygenowym. Szczepionka sezonowa jest trójskładnikowa. W aktualnym sezonie epidemicznym 2011/2012 zawiera również szczep pandemiczny.


Warszawa, dnia 6 września 2011 Prof.dr hab. Lidia Brydak