UWAGA! Strona archiwalna. Od 21 grudnia 2020 r. nowe treści publikujemy w serwisie bip.pan.pl

UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

132. Sesja Zgromadzenia Ogólnego PAN

Jednym z ustawowych praw Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk jest możliwość wypowiadania się „w sprawach istotnych dla Narodu i Państwa”. Taką w ostatnich miesiącach stała się kwestia szczepień ochronnych. Debatę na ten temat zorganizowano podczas 132. Sesji ZO PAN, która odbyła się 16 czerwca 2016 r. w Warszawie.

Po otwarciu posiedzenia i powitaniu uczestników sesji Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Duszyński zwrócił uwagę na liczne wyróżnienia i odznaczenia, którymi zostali w ostatnich miesiącach uhonorowani członkowie Polskiej Akademii Nauk. Następnie rozpoczęła się część sprawozdawcza sesji ZO PAN. Sprawozdanie z działalności Polskiej Akademii Nauk w 2015 r. przedstawił Prezes Akademii prof. J. Duszyński. Opinie Komisji Rewizyjnej o działalności statutowej PAN w roku 2015 roku i w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego Akademii za 2015 rok przedstawiła Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej prof. Małgorzata Mańka.

Członkowie PAN otrzymali także sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej w 2015 r. Członkowie Akademii obecni na 132. sesji ZO PAN przyjęli roczne sprawozdanie ze statutowej działalności Polskiej Akademii Nauk w 2015 r. i roczne sprawozdanie finansowe za rok 2015 Polskiej Akademii Nauk, wraz z opinią z badania sprawozdania finansowego.

Zgromadzenie Ogólne PAN podjęło również uchwały w sprawie wyboru podmiotu do badania sprawozdania finansowego z działalności Polskiej Akademii Nauk za rok 2016.

W części naukowej sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN odbyła się debata „Szczepienia ochronne sukcesem medycyny i fundamentem zdrowia”, w której dr n. med. Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia mówił o roli mediów społecznościowych w kreowaniu ruchów antyszczepionkowych. W debacie, którą prowadził prof. dr hab. Zbigniew Szawarski, przewodniczący Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, wzięły udział również dr hab. n. med. prof. CMKP Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii, dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Członek Komisji ds.Epidemiologii i Bioterroryzmu przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej, dr n. med. Iwona Parodowska–Stankiewicz, Konsultant ds. Epidemiologii, prof. dr hab. Lidia B. Brydak, Członek Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, Członek Komisji ds. Epidemiologii i Bioteroryzmu przy Radzie Sanitarno–Epidemiologicznej.

Zgromadzenie Ogólne PAN przyjęło stanowisko w sprawie szczepień ochronnych, w którym czytamy m.in.:” Fakty niezbicie wskazują na potrzebę i bezpieczeństwo wykonywania szczepień w celu ochrony jednostek i populacji przed chorobami zakaźnymi. Wydział Nauk Medycznych PAN, Komitet Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka PAN i Zgromadzenie Ogólne PAN stanowczo rekomendują stosowanie szczepień ochronnych”.

W drugiej części 132. Sesji ZO PAN, Prof. Andrzej Zoll, Przewodniczący Komisji do spraw etyki w nauce przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji w 2015 r. Następnie Prezesi Oddziałów PAN w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu oraz Wiceprezes Oddziału PAN w Łodzi przedstawili Sprawozdania z działalności Oddziałów PAN w latach 2014-2015.

Prezes PAN poinformował uczestników sesji o harmonogramie prac nad przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy o PAN oraz o proponowanych zmianach. Uczestnicy 132. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN przed posiedzeniem, wraz z innymi materiałami, otrzymali elektroniczną wersję INFORMATORA O CZŁONKACH POLSKIEJ AKADEMII NAUK, edycja 2016, na nośniku cyfrowym. Narzędzie to umożliwia bieżące aktualizowanie „on-line” danych zawartych
w Informatorze.

Sesji ZO PAN towarzyszyła wystawa pt. Bursztynowy zwierzyniec inkluzje organiczne w bursztynie, ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie - w fotografii Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego.