"Komiksy naukowe" Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży

Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży rozpoczął akcję pod hasłem "komiksy naukowe" ("science comics"), mającą na celu popularyzację osiągnięć naukowych Instytutu w nowych kręgach odbiorców i za pomocą nowych środków przekazu.

W ramach akcji, w kilkutygodniowych odstępach publikowane są (na stronach www Instytutu, w serwisach społecznościowych, na stronach popularyzujących naukę) krótkie komiksy przedstawiające główną ideę najciekawszych prac opublikowanych przez pracowników IBS PAN w ostatnim czasie. Do każdego z tych "abstraktów graficznych" dołączony jest link prowadzący do pełnej wersji artykułu na stronach czasopism naukowych. Pierwsze trzy prace zaprezentowane w ten sposób to:

1. Publikacja zespołu dr. hab. Driesa Kuijpera poświęcona wpływowi wilków na odnowienie lasów i efektowi tzw. "krajobrazu strachu" (więcej informacji pod adresem: goo.gl/Y9zO3j).

2. Publikacja dr. Tomasza Podgórskiego i współpracowników dotycząca sieci socjalnych w populacji dzików. Pełen tekst pracy znajduje się pod adresem goo.gl/614QpM.

3. Publikacja, której współautorami są E. Hofman-Kamińska i dr hab. Rafał Kowalczyk, dotycząca badań składu diety ssaków kopytnych na podstawie analizy mikrośladów na zębach (pełen tekst pod adresem goo.gl/BcOmdJ).

Jako że ta forma promocji i popularyzacji badań spotkała się z niezwykle ciepłym i szerokim odzewem, w najbliższych tygodniach można się spodziewać kolejnych "abstraktów graficznych". Za ich wygląd odpowiada dr Tomasz Samojlik, adiunkt w Zakładzie Ekologii Populacji Instytutu Biologii Ssaków PAN, wyróżniony m.in. nagrodą w VII edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży
http://www.ibs.bialowieza.pl/

 

science cartoon 01 krajobraz strachu

science cartoon 01 landscape of fear

science cartoon 02 facedzik

science cartoon 02 faceboar

science cartoon 03 zęby

science cartoon 03 scratches