UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Posiedzenia - rok 2022

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 17 października 2022 r.

Komisja do Spraw Etyki w Nauce (KEwN ) na posiedzeniu plenarnym w dniu 17 października 2022 r. rozpatrzyła wniosek Rady Doskonałości Naukowej o wydanie opinii w przedmiocie możliwości naruszenia praw autorskich przez kandydata ubiegającego się o tytuł profesora.

Przeanalizowano zgłoszenie z prośbą o „przesłanie przez KEwN wiążących odpowiedzi na 7 pytań dotyczących przypadków, które wystąpiły w jednym wniosku awansowym”.

Członkowie KEwN omówili dalszą korespondencją w sprawach: 1) skargi na Redaktora czasopisma w związku z odrzuceniem przesłanego do redakcji artykułu; 2) ewentualnego naruszenia rzetelności naukowej w związku z ubieganiem się o tytuł profesora przez Kandydatkę do tytułu.

Ponadto zapoznano się z odpowiedzią w sprawie ewentualnego konfliktu Zgłaszającego z dwoma uczelniami w związku z nie zwróceniem jego kompozycji graficznych i wnioskiem do KEwN o „efektywne wdrożenie na uczelniach wyższych RP ochronę twórców, którzy są laureatami międzynarodowych konkursów, studiowali na uczelniach artystycznych w innych krajach i nie są pracownikami zapraszających ich do współpracy uczelni przed poniżającym dyskryminacyjnym traktowaniem po ich zaangażowaniu przez nauczycieli akademickich pełniących kierownicze funkcje do wypełniania zadań publicznych tj. edukacji, transferu wiedzy, misji kulturotwórczej”.

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 19 września 2022 r.

Na posiedzeniu Komisji do Spraw Etyki w Nauce (KEwN) w dniu 19 września 2022 r.  członkowie KEwN zapoznali się z bieżącymi informacjami i skargami w sprawach: ewentualnych nieprawidłowości i naruszeń etycznych pracowników naukowych AWFiS w Gdańsku; ewentualnej niestosownej, zdaniem Zgłaszającego, wypowiedzi pracownika naukowego jednej z Politechnik do Doktorantki w czasie obrony doktoratu; ewentualnego naruszenia zasad etyki w nauce przez pracownika naukowego jednej z Politechnik przy ubieganiu się o tytuł naukowy profesora oraz wniosek o ocenę działania władz Uczelni w tej sprawie. W związku z ostatnią ze spraw KEwN przeanalizowała również zastrzeżenia Fundacji Science Watch Polska do działania KEwN.

Następnie omówiono skargę na ewentualną nierzetelną recenzję profesora oceniającego rozprawę doktorską Zgłaszającego oraz na działania m. in. promotora i promotor pomocniczej.

KEwN powróciła do sprawy ewentualnego naruszenia rzetelności badań naukowych i wykorzystania w publikacji danych zgromadzonych przez Wykonawcę w ramach projektu prowadzonego przez jeden z instytutów PAN. Zapoznano się też z nowymi materiałami w  sprawie zastrzeżeń do rzetelności badań naukowych przedstawionych w jednej z rozpraw doktorskich i zastrzeżeń do zachowania wymogów rzetelności przez przewodniczącego komisji doktorskiej oraz przewodniczących Rady Naukowej. Kontynuowano omawianie: skargi na Redaktora czasopisma w związku z odrzuceniem przesłanego do redakcji artykułu; sprawy ewentualnego naruszenia rzetelności naukowej w związku z ubieganiem się o tytuł profesora przez Kandydatkę do tytułu; zgłoszenia z zastrzeżeniami do dorobku naukowego i samodzielności rozprawy doktorskiej Kandydatki do stopnia doktora  w postępowaniu awansowym prowadzonym w Uniwersytecie Szczecińskim.

Członkowie KEwN rozpatrzyli także odpowiedzi w sprawie ewentualnego konfliktu Zgłaszającego z dwoma uczelniami w związku z  nie zwróceniem jego kompozycji graficznych. Przyjęto do wiadomości dalszą korespondencję w sprawach: ewentualnego popełnienia przewinień etycznych i przypisywania sobie autorstwa przez pracowników naukowych jednego z instytutów badawczych; ewentualnego naruszenia zasad etyki w nauce przez grupę polskich matematyków.

Ponadto zapoznano się z pismem „Pseudonauka i pseudouczeni w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk czyli nowy, choć tym razem polski, Akademik Trofim Łysenko in spe, czyli Pan mgr Piotr Panek”.

Na zakończenie omówiono zapytanie autora bloga historycznego w sprawie m. in. „w jaki sposób zwykły czytelnik powinien weryfikować twierdzenia naukowca” i „czy niezależnie od okoliczności i autorytetu danego naukowca powinniśmy sprawdzać jego wiarygodność i wiarygodność jego badań”.

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 11 lipca 2022 r.

Na posiedzeniu Komisji do Spraw Etyki w Nauce (KEwN) w dniu 11 lipca 2022 r. członkowie KEwN kontynuowali rozpatrywanie wniosku o ocenę czy przewinienie dyscyplinarne zarzucane doktorowi stanowi naruszenie zasad etyki w nauce.

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 20 czerwca 2022 r.  (tryb hybrydowy)

Komisja do Spraw Etyki w Nauce („KEwN”) na posiedzeniu w dniu 20 czerwca 2022 r.  przyjęła opracowany przez członków KEwN projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28  października 2010 r. w  sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania (Dz. U. z 2014 r. poz. 215) oraz przyjęła zmiany do  regulaminu działania Komisji do Spraw Etyki w Nauce w kadencji 2019 - 2022.

Ponadto zapoznano się z bieżącymi informacjami w sprawie ewentualnych nieprawidłowości i naruszeń etycznych pracowników naukowych AWFiS w Gdańsku oraz w sprawie ewentualnego zarzutu popełnienia przewinień etycznych i przypisywania sobie autorstwa przez pracowników naukowych jednego z instytutów badawczych.

KEwN omówiła zgłoszenie dotyczące ewentualnej niestosownej, zdaniem Zgłaszającego, wypowiedzi pracownika naukowego jednej z Politechnik do Doktorantki w czasie obrony doktoratu. Rozpatrzono także skargę na ewentualne nieetyczne działanie redaktora jednego z czasopism, w związku z odrzuceniem przesłanego do redakcji artykułu.

Kontynuowano również rozpatrywanie: zgłoszenia ewentualnego plagiatu w pracy magisterskiej wykładowczyni zatrudnionej w jednej z Akademii oraz przeanalizowano dalszą korespondencję w sprawie ewentualnego plagiatu pracownika naukowego jednej z Politechnik i ubiegania się przez niego o tytuł naukowy profesora w innej Uczelni.

Uchwała Nr 7_2022 z dnia 20.06.2022 w sprawie przyjęcia opracowanego przez KEwN projektu nowelizacji rozporządzenia MNiSW w sprawie wyboru członków KEwN, trybu jej prac...

Uchwała Nr 6_2022 z dnia 20.06.2022 zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu działania KEwN w kadencji 2019-2022

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 23 maja 2022 r.  (tryb hybrydowy)

Komisja do Spraw Etyki w Nauce („KEwN”) na posiedzeniu w dniu 23 maja 2022 r.  kontynuowała dyskusję w sprawie o propozycji nowelizacji rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 października 2010 r. w sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania a także wprowadzenia zmian do regulaminu działania KEwN w kadencji 2019 – 2022.

KEwN powróciła do skargi pracownika naukowego jednej z Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych na ewentualne uchybienia władz Uczelni podczas procedowania projektu badawczego i na blokowanie Skarżącemu rozwoju naukowego. Przedstawiono też bieżące informacje w sprawie ewentualnych nieprawidłowości i naruszeń etycznych pracowników naukowych w AWFiS w Gdańsku.

Zapoznano się z dalszą korespondencją w sprawach: ewentualnego naruszenia rzetelności naukowej w związku z ubieganiem się o tytuł profesora przez Kandydatkę do tytułu; zastrzeżeń do wykorzystywania przez Profesora Instytutu PAN w działalności prywatnej i zarobkowej autorytetu państwowej instytucji naukowej – PAN.

Ponownie omówiono sprawę ewentualnego naruszenia zasad etyki w nauce przez pracownika naukowego jednej z Politechnik przy ubieganiu się o tytuł naukowy profesora oraz wniosek o ocenę działania władz Uczelni w tej sprawie.

Ponadto KEwN przeanalizowała odpowiedź z Minerstwa Edukacji i Nauki w sprawie listu otwartego dotyczącego przekształcenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w strukturę budzącą obawy przed utratą tożsamości naukowej i dydaktycznej.

Członkowie KEwN rozpatrzyli także dwa zgłoszenia absolwenta Akademii Sztuk Pięknych dotyczące: a) Jego konfliktu z dwoma uczelniami w związku z brakiem zwrotu jego kompozycji graficznych oraz b) zarzutu rozpowszechniania przez jednego z Profesorów ASP „mijających się z prawdą informacji w wersjach polskiej, angielskiej i chińskiej w publikacji wydanej przez ASP i Towarzystwo Przyjaciół ASP”.

Zapoznano się także z bieżącą korespondencją w sprawie dotyczącej niestosowanej, zdaniem Zgłaszającego, wypowiedzi pracownika naukowego jednej z Politechnik do Doktorantki w czasie obrony doktoratu.

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 25 kwietnia 2022 r.  (tryb hybrydowy)

Komisja do Spraw Etyki w Nauce („KEwN”) na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2022 r. spotkała się z prof. Jerzym Duszyńskim, Prezesem PAN i omówiła kwestie dotyczące ewentualnych zmian w ustawie o Polskiej Akademii Nauk związanych z działalnością Komisji, a także sprawy organizacyjno-administracyjne dotyczące działalności KEwN. Profesor Andrzej Górski zwrócił też uwagę na potrzebę powołania jednostki PAN prowadzącej badania naukowe i dydaktykę w dziedzinie etyki w nauce.

W dalszej części posiedzenia KEwN dyskutowała na temat nowelizacji rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 października 2010 r. w sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania oraz propozycji zmian do regulaminu działania KEwN w kadencji 2019-2022.

Ponadto KEwN przyjęła rozstrzygnięcia: w sprawie ewentualnego zarzutu popełnienia przewinień etycznych i przypisywania sobie autorstwa przez pracowników naukowych jednego z instytutów badawczych; w sprawie ewentualnych nierzetelności  przy cytowaniu artykułów naukowych przez pracownika naukowego jednej z Politechnik; w sprawie wniosku o ocenę czy przewinienie dyscyplinarne zarzucane doktorowi stanowi naruszenie zasad etyki w nauce; w sprawie ewentualnych nieprawidłowości i naruszeń etycznych pracowników naukowych w AWFiS w Gdańsku.

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 28 marca 2022 r.  (tryb hybrydowy)

Komisja do Spraw Etyki w Nauce („KEwN”) na posiedzeniu w dniu 28 marca 2022 r. powróciła do wniosku Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o opinię, czy przewinienie dyscyplinarne zarzucane doktorowi stanowi naruszenie zasad etyki w nauce; do wniosku Komisji Dyscyplinarnej jednej z Politechnik o opinię, znamiona którego z czynów opisanych w art. 287 ust. 2 pkt 1, 2 czy 4 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zostały wyczerpane w sprawie dotyczącej jednego z  profesorów Uczelni.

Kontynuowano również rozpatrywanie: zgłoszenia ewentualnego plagiatu w pracy magisterskiej wykładowczyni zatrudnionej w jednej z Akademii; listu otwartego w sprawie przekształcenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej UP w Krakowie w strukturę budzącą obawy przed utratą tożsamości naukowej i dydaktycznej; skargi pracownika naukowego jednej z Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych na ewentualne rażące uchybienia władz Uczelni podczas procedowania projektu badawczego i na blokowanie Skarżącemu rozwoju naukowego.

Członkowie KEwN ustalili dalsze działania: w sprawie ewentualnych przewinień etycznych pracowników naukowych jednego z instytutów badawczych oraz w sprawie ewentualnej nieuczciwości naukowej obecnych i byłych pracowników naukowych AWFiS w Gdańsku.

Zapoznano się także: z dalszą korespondencją w sprawie ewentualnego plagiatu pracownika naukowego i  jego ubiegania się o tytuł profesora w innej uczelni; ze zgłoszeniem ewentualnej „korupcji i nepotyzmu” w NCN; ze stanowiskiem Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczącym zasad realizacji projektów genomowych z 10 marca 2022 r.

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 7 marca 2022 r.  (tryb hybrydowy)

Na posiedzeniu Komisji do Spraw Etyki w Nauce („KEwN”) w dniu 7 marca 2022 r. członkowie KEwN zapoznali się z wnioskiem Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o opinię, czy przewinienie dyscyplinarne zarzucane doktorowi stanowi naruszenie zasad etyki w nauce. Omówiono też wniosek o ocenę, czy „wysoce uprawdopodobniona forma „rewanżu” na opiniodawcy za negatywną ocenę wniosku awansowego, stanowi naruszenie natury etycznej…”. Przeanalizowano zgłoszenia: ewentualnego naruszenia majątkowych praw autorskich przez pracownika naukowego jednej z Akademii; ewentualnego naruszenia rzetelności naukowej w związku z ubieganiem się o tytuł profesora przez Kandydatkę do tytułu oraz zastrzeżenia do wykorzystywania przez Profesora Instytutu PAN w działalności prywatnej i zarobkowej autorytetu państwowej instytucji naukowej – PAN.

KEwN powróciła do: sprawy plagiatu pracownika naukowego i ubiegania się o tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w innej uczelni;  sprawy ewentualnej nieuczciwości naukowej  obecnych i byłych pracowników naukowych AWFiS w Gdańsku. Rozpatrzono także wystąpienie – list otwarty w sprawie przekształcenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej UP w Krakowie w strukturę budzącą obawy przed utratą tożsamości naukowej i dydaktycznej.

Posiedzenie plenarne Komisji do Spraw Etyki w Nauce w dniu 17 stycznia 2022 r. (tryb hybrydowy)

Komisja do Spraw Etyki w Nauce (KEwN) na posiedzeniu w dniu 17 stycznia 2022 r. omówiła skargę pracownika naukowego z jednej z Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych na ewentualne rażące uchybienia władz Uczelni podczas procedowania projektu badawczego i na blokowanie Skarżącemu rozwoju naukowego.

Zapoznano się z odpowiedzią Uczelni w sprawie zgłoszenia dotyczącego zastrzeżeń do rzetelności badań naukowych przedstawionych w jednej z rozpraw doktorskich i zastrzeżeń do zachowania wymogów rzetelności przez przewodniczącego komisji doktorskiej oraz przewodniczących Rady Naukowej.

Członkowie KEwN dyskutowali także o przedstawianiu na konferencji prasowej w Białymstoku przez Ministra Zdrowia i przedstawicieli Agencji Badań Medycznych, rzekomo przełomowych, nieopublikowanych wyników badań, z których miałoby wynikać, że częstość występowania genu sugerującego ciężki przebieg choroby COVID miałby być w populacji polskiej wyższy o ok. 5% od innych populacji europejskich (link do stanowiska KEwN z dnia 21 stycznia 2022 r.)