UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Eksperci radzą, jak odnieść sukces w aplikacji o grant ERC

Polska Akademia Nauk we współpracy z University of Cambridge zorganizowała 14 i 15 czerwca 2018 r. warsztaty przygotowujące reprezentantów nauk o życiu, ścisłych i inżynieryjnych do aplikowania o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

1. Profesor Elżbieta Frąckowiak wiceprezes PAN

Fot. 1. Profesor Elżbieta Frąckowiak, wiceprezes PAN

Gospodarzem pierwszego dnia warsztatów był Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie otworzyli wiceprezes PAN, profesor Elżbieta Frąckowiak i Dyrektor Instytutu, profesor Marcin Opałło. W trakcie sesji prezentacyjnej zaproszeni eksperci podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, jak przygotować dobry wniosek i odnieść sukces w konkursach ERC. Panie Renata Schaeffer i Bethan Jones z biura wspierania badań University of Cambridge przedstawiły zasady aplikacji o granty ERC i sposób wspierania kandydatów do tych grantów na University of Cambridge. Następnie paneliści oceniający wnioski projektowe ERC  – profesor Jerzy Paszkowski z University of Cambridge i profesor Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN opowiedzieli o doskonałości naukowej w naukach o życiu i w naukach ścisłych. Zaproszeni laureaci grantów ERC – dr Krzysztof Fic, profesor Piotr Garstecki i profesor Andrzej Dziembowski opowiedzieli o swoich doświadczeniach w aplikowaniu o granty ERC i przekazali rekomendacje kandydatom. Ewa Kuśmierczyk, dyrektor Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN, opowiedziała o tym, jakie wsparcie od BDN mogą uzyskać kandydaci do grantów ERC.

W drugim dniu spotkania wybrani uczestnicy warsztatów skonsultowali swój dorobek naukowy i pomysł badawczy podczas spotkań indywidualnych z ekspertami. Pracownicy BDN PAN przeprowadzili szkolenie „Wniosek o grant ERC krok po kroku”, w którym wzięło udział 12 uczestników warsztatów.

W spotkaniu „How to succeed in an ERC grant application” uczestniczyło około 50 naukowców z całej Polski, reprezentujących głównie nauki ścisłe i nauki o życiu.

Partner warsztatów  – University of Cambridge jest jednym z liderów w skuteczności aplikowania o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. We wszystkich konkursach ERC uczelnia brytyjska uzyskała łącznie aż 263 granty (103 granty Starting, 47 Consolidator, 90 grantów Advanced, 20 grantów Proof of Concept, a także 3   konkurencyjne granty Synergy). Współczynnik sukcesu sięga 22% w przypadku grantów ERC Starting, 29% w grantach Consolidator i 17% w grantach Advanced (średnia europejska to odpowiednio: 12%, 14% i 11%).

2. Profesor Marcin Opałło Instytut Chemii Fizycznej PAN

2. Profesor Marcin Opałło, Instytut Chemii Fizycznej PAN

3. Renata Schaeffer University of Cambridge

3. Renata Schaeffer, University of Cambridge

4. Bethan Jones University of Cambridge

4. Bethan Jones, University of Cambridge

5. Profesor Jerzy Paszkowski University of Cambridge

5. Profesor Jerzy Paszkowski, University of Cambridge

6. Profesor Robert Hołyst Instytut Chemii Fizycznej PAN

6. Profesor Robert Hołyst, Instytut Chemii Fizycznej PAN

7. dr Krzysztof Fic Politechnika Poznańska

7. dr Krzysztof Fic, Politechnika Poznańska

8. Profesor Piotr Garstecki Instytut Chemii Fizycznej PAN

8. Profesor Piotr Garstecki, Instytut Chemii Fizycznej PAN

9. Profesor Andrzej Dziembowski Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

9. Profesor Andrzej Dziembowski, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

10. Ewa Kuśmierczyk Dyrektor BDN PAN

10. Ewa Kuśmierczyk, Dyrektor BDN PAN

11. Konsultacje indywidualne z ekspertami ERC

11. Konsultacje indywidualne z ekspertami ERC

12. Warsztaty Wniosek o grant ERC krok po kroku

12. Warsztaty Wniosek o grant ERC krok po kroku

                                                                                                                                   Fot. Jakub Ostałowski
Opracowała JB