UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Prestiżowe nagrody dla naukowców z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN i Uniwersytetu Łódzkiego

Naukowcy z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali najwyższe wyróżnienia Komisji Europejskiej.

To nagrody „BEST of LIFE 2018” za dwa projekty: EH-REK  (Katedra Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego) i EKOROB (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN). Projekt EH-REK (KES UŁ, www.arturowek.pl) otrzymał nagrodę "Best LIFE 2018", za unikatowy system oczyszczania zbiorników w Arturówku natomiast projekt EKOROB (ERCE PAN, http://www.ekorob.pl/) za opracowanie programu innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem biotechnologii ekosystemowych opartych na ekohydrologicznych podstawach zarządzania zlewnią dla trwałego ograniczenia  zanieczyszczeń obszarowych w dorzeczu Pilicy przyczyniającego się do osiągnięcia dobrego stanu ekologicznego wód Zbiornika Sulejowskiego. Ponadto, projekt EH-REK (KES UŁ) otrzymał prestiżową nagrodę "Best of the Best LIFE Projects". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w ramach „2018 EU Green Week”, 23 maja 2018 roku w Bluepoint Conference Centre w Brukseli.

Ramy teoretyczne projektów EKOROB i EH-REK tworzy ekohydrologia, czyli nauka integrująca różne dziedziny wiedzy o środowisku, której podstawy zostały sformułowane w ramach Międzynarodowego Programu Hydrologicznego UNESCO (UNESCO-IHP). Zarówno teoretyczne, jak i empiryczne podstawy ekohydrologii zostały opracowane na Uniwersytecie Łódzkim i w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN, które integrują procesy hydrologiczne i ekologiczne od skali molekularnej do skali krajobrazu ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy na temat interakcji pomiędzy procesami hydrologicznymi i biologicznymi. Wiedza ta jest wykorzystywana do opracowania innowacyjnych metod dla poprawy jakości stanu środowiska i budowaniu zrównoważonego rozwoju. Koncepcja wykorzystywania właściwości ekosystemów w gospodarce wodnej zaproponowana przez Prof. Macieja Zalewskiego (1994, 2000) jest upowszechniana przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako Rozwiązania Bliskie Naturze (ang. Nature-Based Solutions for Water) http://unesdoc.unesco.org/images/0026/002614/261424e.pdf.

ekohydro1_324231.jpg

ekohydro2_324231.jpg