Wizyty studyjne

Z dniem 1 lipca 2021 roku zostaje odblokowana mobilność uczonych. Pomimo poprawy w sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie, Biuro Współpracy z Zagranicą apeluje o rozważne planowanie podróży zagranicznych. Podejmując decyzję o wyjeździe nadal należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. W przypadku decyzji o wyjeździe za granicę prosimy o wybieranie w miarę możliwości biletów z opcją zwrotu lub wymiany.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”. Bieżące doniesienia nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę można śledzić także na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Główną intencją programu wizyt studyjnych jest wspieranie wymiany naukowej i nawiązywanie bądź poszerzanie kontaktów polskich uczonych z naukowcami i badaczkami z zagranicy. Celem krótkich, maksymalnie 6-dniowych, wizyt może być: wygłoszenie wykładu, prowadzenie seminarium, praca nad projektem wniosku grantowego lub nad wspólnymi publikacjami etc.

Szczegółowe zasady naboru oraz oceny wniosków na dofinansowanie wizyt studyjnych są ustalane przez Komisję ds. współpracy z zagranicą PAN i przekazywane do wszystkich jednostek naukowych PAN. Wobec dużego zainteresowania wdrożonym w 2018 roku programem wizyt studyjnych w PAN, program został rozszerzony o wyjazdy studyjne uczonych Polskiej Akademii Nauk za granicę.