UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Akta i Biblioteka Braci Czeskich wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata” dzięki staraniom PAN Biblioteki Kórnickiej

jenota2

Biblioteka Kórnicka posiada 7 dokumentów archiwalnych dotyczących okresu od końca XVI do połowy XIX wieku. Wśród nich znajdują się m.in. przepisy gminy braci czeskich w Lesznie, odpisy akt synodu toruńskiego 1595 r., korespondencja superintendenta Jednoty w Wielkopolsce z połowy XVII w. oraz rękopiśmienne katalogi biblioteki braci w kościele św. Jana w Lesznie, sporządzone przez Wilhelma Bickericha.

W zbiorach BK znajduje się dokument pergaminowy z 1650 r., nadający tytuł doktora teologii Adamowi Samuelowi Hartmannowi, superintendentowi Jednoty w Wielkopolsce i Prusach, a także 8 kalendarzy gospodarczych z odręcznymi notatkami Jana Bythnera (1602-1675), seniora Jednoty. 

jenota1

Biblioteka Kórnicka posiada też leszczyński księgozbiór braci czeskich w liczbie 1490 woluminów, z których większość stanowią dzieła spisane w języku niemieckim i łacińskim. Na uwagę zasługuje kilkadziesiąt edycji Biblii (najstarsza z 1482 r.), czeski kancjonał wytłoczony przez drukarnię braci czeskich w Kralicach w 1615 r., a także ponad 200 rozpraw teologicznych stanowiących komentarze do poszczególnych ksiąg biblijnych. Znaczną część zbioru stanowią dzieła historyczne poświęcone reformacji, protestantyzmowi oraz Jednocie. Większość książek wydano na terenie Niemiec – wśród najczęściej pojawiających się miejsc druku są Weimar, Lipsk, Lejda, Halle i Berlin. Ciekawostką jest stosunkowo duża grupa XVII- i XVIII-wiecznych dzieł wytłoczonych w Londynie, w tym m. in. anglojęzyczne księgi psalmów i dzieje męczenników.