UWAGA! Odwiedzasz archiwalną stronę, która wkrótce przestanie działać. Zapraszamy do nowego serwisu pan.pl.

Laureaci nagród Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową

Wśród tegorocznych laureatów nagród Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną znaleźli się młodzi naukowcy z instytutów Wydziału I PAN oraz przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Nagrody Premiera przyznawane są raz w roku za: dorobek naukowy, osiągnięcia naukowo-techniczne, rozprawy habilitacyjne i rozprawy doktorskie. W roku 2016 przyznano w sumie 44 nagrody.

Nagrodę za dorobek naukowy otrzymało sześciu naukowców, w tym prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, pedagog, kierownik Katedry Teorii Wychowania Uniwersytetu Łódzkiego, profesor zwyczajny w Katedrze Podstaw Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Zainteresowania naukowe prof. Bogusława Śliwerskiego skupiają się wokół interdyscyplinarnych badań oświatowych z obszaru innowacji pedagogicznej, pedagogiki porównawczej i makropolityki w zakresie szkolnictwa wyższego, powszechnego oraz alternatywnego. Prof. Śliwerski zajmuje się również rekonstrukcją współczesnych teorii i nurtów wychowania. Prof. Śliwerski jest autorem wielu znaczących prac z zakresu pedagogiki, do najważniejszych należą: Edukacja (w) polityce. Polityka (w) edukacji (Kraków 2015); Diagnoza uspołecznienia publicznego szkolnictwa III RP w gorsecie centralizmu (Kraków 2013); Współczesna myśl pedagogiczna. Znaczenie. Klasyfikacje. Badania (Kraków 2009), Współczesne teorie i nurty wychowania (Kraków 1998, IV wyd. 2006) oraz Pedagogika dziecka. Studium pajdocentryzmu (Gdańsk 2007). Prof. Bogusław Śliwerski jest członkiem Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych, w bieżącej kadencji (2013-2016) pełni funkcję przewodniczącego Sekcji I Nauk Humanistycznych i Społecznych. Prof. Śliwerski został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi; jest honorowym profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. 

Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę habilitacyjną otrzymał m.in. pracownik Instytutu Filozofii i Socjologii PAN dr hab. Marcin Bukała za pracę Risk and Medieval Negotium. Monografia dr hab. Marcina Bukały jest pierwszym tak szerokim opracowaniem w literaturze światowej poświęconym średniowiecznym poglądom na ryzyko w przedsięwzięciach gospodarczych. Zasadniczą zasługą autora jest pokazanie na podstawie badań źródłowych, w jaki sposób podejmowanie ryzyka było wiązane z moralną legitymizacją zysku w poszczególnych rodzajach działalności gospodarczej. Autor wykazał przy tym – co ma istotne znaczenie analityczne – że w badanych tekstach odróżniano ryzyko przedsięwzięć gospodarczych od innych rodzajów ryzyka (np. transportowego), którym nie przypisywano już takiego znaczenia w kontekście etyki. Badany problem podejmowany jest w kontekście rozwijanych w epoce poglądów na przedsiębiorczość. Książka oparta jest na wnikliwych analizach tekstów źródłowych, w tym dostępnego jedynie w rękopisach dzieła Chiara z Florencji. Ukazała się w prestiżowym wydawnictwie Fondazione Centro Italiano di Studi sul Alto Medioevo, z wprowadzeniem bolońskiego historyka Paolo Prodiego. Publikacja została dofinansowana przez Uniwersytet Boloński ze środków projektu EHTICA-NEGOTIUM. 

Dr hab. Marcin Bukała jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w Zakładzie Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej. Specjalizuje się w historii etyki gospodarczej oraz w historii kultury średniowiecza. Opublikował m.in. monografię ‘Oeconomica Mediaevalia’ of Wrocław Dominicans. Library and Studies of Friars, and Ethical-Economic Ideas: The Example from Silesia (2010) oraz nową edycję źródłową traktatów Mateusza z Krakowa O nabywaniu i przekazywaniu dóbr: podstawowe pojęcia, lichwa i etyka kupiecka (2011) wraz z ich pierwszym polskim przekładem. Dr hab. Marcin Bukała zrealizował projekty badawcze dotyczące takich zagadnień jak: etyka przedsiębiorczości w późnym średniowieczu (Uniwersytet Boloński, 2005–2007), etyka pracy w tej epoce (IFiS PAN, 2008–2011) oraz polskie koncepcje w kwestii obrotu rentą w XV w. (IFiS PAN, 2012-2015). Obecnie przygotowuje edycję ks. IV komentarza Pawła z Worczyna do Arystotelesowej Etyki nikomachejskiej w ramach projektu Corpus Philosophorum Polonorum. 

Laureatką Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską została m.in. dr Aleksandra Hallmann-Mikołajczak z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Rozprawa doktorska dr Aleksandry Hallmann-Mikołajczak The Representation of Private Costume in Egyptian Art from the 25th to the 31st Dynasty jest pierwszym kompleksowym studium stroju egipskiego przedstawianego w prywatnej sztuce egipskiej w okresie pomiędzy XXV i XXXI Dynastią (ok. 750-332 p.n.e.). Istotą pracy jest analiza relacji pomiędzy przedstawieniem, autoprezentacją i kulturą materialną, z uwzględnieniem porównań międzykulturowych oraz etnograficznych. Poza głównym materiałem źródłowym, którym są przedstawienia Okresu Późnego, w pracy analizowane są także zachowane tekstylia oraz źródła pisane. Dysertacja porusza m. in. kwestię relacji między przedstawieniem stroju a tkaninami pochodzącymi z wykopalisk, ponadto, ujednolica nomenklaturę części stroju i klasyfikuje przedstawienia ubrań, co ułatwia datowanie zabytków. Ważnym aspektem analizy stroju Okresu Późnego jest jego osadzenie w ścisłych ramach chronologicznych, geograficznych, a także społecznych. Praca analizuje w jakim stopniu strój może ukazywać zależności społeczne i być wyznacznikiem tożsamości kulturowej oraz etnicznej.  

Dr Aleksandra Hallmann-Mikołajczak jest adiunktem w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, obroniła pracę doktorską w Instytucie Archeologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego w 2015 roku. Dr Aleksandra Hallman-Mikołajczak jest laureatką stypendium ufundowanego przez National Endowment for the Humanities (USA) przy American Research Center in Egypt w Kairze, a także stypendium doktorskiego Etiuda 1 Narodowego Centrum Nauki, stypendium American-Polish Research Fellowship przyznawanego przez University of Notre Dame (Indiana, USA) oraz stypendium Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze, które otrzymała trzykrotnie. Dr Aleksandra Hallman-Mikołajczak jest członkiem Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, gdzie zajmuje się analizą tkanin oraz ikonografią stroju królewskiego oraz misji epigraficzno-archeologicznej w Karnaku Północnym („Les sanctuaires osiriens de Karnak: fouille des chapelles osiriennes nord et publication systématique des édifices osiriens”) przy Institut français d’archéologie orientale, w ramach której zajmuje się studiami nad programem dekoracyjnym kaplic Ozyrysa. Prowadziła także samodzielny projekt dokumentacji stroju prywatnego w grobowcach prywatnych z Okresu Późnego w Asasif, Sakkarze i Gizie oraz grobowcu Petozyrysa w Tuna el-Gebel. Dr Aleksandra Hallman-Mikołajczak jest autorem siedemnastu prac naukowych, w tym dziesięciu w języku angielskim. Publikowała m.in. w „The Journal of Egyptian Archaeology”, „Journal of American Research Center in Egypt”.